Dopady změny klimatu zvyšují pravděpodobnost migrace do měst, tvrdí expert

Sucho
Sucho, foto: Pixabay
ČTK 20. září 2022 14:21
Sdílej:

Dopady změny klimatu podle Roberta Stojanova z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity zvyšují pravděpodobnost migrace do měst, týká se to především těch v rozvojových zemích. Rozvojové programy by se proto podle něj měly zaměřit právě na města, a to jako na útočiště pro klimatické migranty.

Dosud se podle něj tyto programy snažily spíše motivovat obyvatele, aby zůstali na místě. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí brněnské univerzity Tereza Pospíchalová.

"Poslední odhady ukazují, že do roku 2050 změna klimatu donutí k vnitřní migraci více než 200 miliónů lidí. Nejnovější studie věnovaná odhadu počtu lidí postižených povodněmi do roku 2100 uvádí, že dle nových modelů zvyšování hladiny moře postihne 190 miliónů lidí v případě nízkých emisí skleníkových plynů, nebo 630 miliónů lidí v případě emisí vysokých," uvedl Stojanov. Země podle něj proto budou muset zaujmout dlouhodobý přístup k plánování a rozhodování, ve kterém budou klimatičtí migranti zahrnutí do celkových strategií růstu a rozvoje.

Dosavadní politické snahy a rozvojové programy se podle něj snažily migraci spíše potlačit a motivovat obyvatele k tomu, aby zůstali na místě původního bydliště. "Programy zaměřené na pěstování odolnějších plodin sice mohou zaznamenat lokální a krátkodobý úspěch, v dlouhodobé perspektivě však dochází k vyčerpání jejich potenciálu. Zvlášť když se klimatické extrémy vyskytují s větší frekvencí a intenzitou, čímž jsou jejich dopady více komplexní," upozornil Stojanov.

Lze tak podle něj očekávat, že migranti budou cestovat do urbanizovaných center z méně životaschopných oblastí s nižší dostupností vody a produktivity plodin, jako je například Sahel (kam patří části území Mali, Mauritánie, Senegalu, Burkiny Faso, Nigeru, Čadu, Súdánu a Etiopie) nebo vnitrozemí Číny, či z oblastí zasažených stoupající hladinou moře a prudkými bouřkami. "Pokud bude migrace dobře zvládnuta, může vytvořit pozitivní impuls, a to i v městských oblastech, které mohou těžit ze zvýšeného ekonomického růstu. Pro migranty může být příležitostí začít lepší a kvalitnější život – nalézt pravidelný příjem, získat kvalitnější vzdělání pro děti a přístup ke zdravotní péči," dodal Stojanov.

Stalo se
České celebrity
Jiří Bartoška

Co si Jiří Bartoška myslel o smrti?

Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.

Počasí
Jarní počasí

Počasí bude příští týden jako na houpačce. V noci mráz, během dne téměř léto

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

České celebrity
Pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky

OBRAZEM: Lidé v Česku vzpomínají na Jiřího Bartošku, zakládají pietní místa

Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.

České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová prozradila, jak to u nich doma vlastně mají

Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?