EU by mohla být do roku 2030 stejně závislá na Číně v oblasti baterií, jak před válkou

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Libor Novák 18. září 2023 17:33
Sdílej:

Podle strategického dokumentu vypracovaného španělským předsednictvím Rady EU, který má k dispozici agentura Reuters, by Evropská unie do roku 2030 mohla být stejně závislá na Číně v oblasti lithium-iontových baterií a palivových článků, jako byla v oblasti energie před konfliktem na Ukrajině na Rusku. Tato závislost na Číně by mohla mít důležité důsledky pro energetickou bezpečnost a strategickou nezávislost EU.

Dokument, který má být použit jako základ pro jednání o hospodářské bezpečnosti Evropy na summitu Evropského politického společenství v Granadě dne 5. října, zdůrazňuje, že kvůli nestálé povaze větrné a solární energie bude Evropa potřebovat mechanismy pro skladování energie, aby mohla dosáhnout svého cíle nulových emisí skleníkových plynů do roku 2050. To znamená, že EU bude v příštích letech potřebovat mnohem více lithium-iontových baterií, palivových článků a elektrolyzérů, a to až desetkrát až třicetkrát více než dosud.

Lídři, znepokojeni rostoucí globální asertivitou a ekonomickou váhou Číny, budou diskutovat o návrzích Evropské komise na snížení rizika přílišné závislosti Evropy na Číně a potřeby diverzifikace směrem k Africe a Latinské Americe.

"Bez zavedení účinných opatření by se evropský energetický ekosystém mohl do roku 2030 stát závislým na Číně," uvádí se v dokumentu španělského předsednictví. Tato závislost bude mít jiný charakter, ale podobný rozsah jako závislost na Rusku před jeho invazí na Ukrajinu. Podle autorů dokumentu má EU dobrou pozici ve výrobě elektrolyzérů, ale v oblasti palivových článků a lithium-iontových baterií potřebných pro elektromobily je silně závislá na Číně.

Kromě lithium-iontových baterií a palivových článků by EU mohla čelit podobným výzvám i v oblasti digitálních technologií. Prognózy naznačují, že poptávka po senzorech, dronech, serverech, úložných zařízeních a sítích pro přenos dat v tomto desetiletí prudce vzroste. EU má v oblasti sítí poměrně silnou pozici, ale v jiných oblastech může mít významné nedostatky.

Stalo se
České celebrity
Alena Vránová

Alena Vránová i Vladimír Ráž měli jasno. Pyšná princezna skončila

Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.

České celebrity
Leoš Mareš

Jak to vlastně má Leoš Mareš? Promluvit museli i další

Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena? 

České celebrity
Jiří Bartoška

Jiří Bartoška (†78) byl jeho prezidentem, ale ne otcem. Mezinárodní filmový festival odstartoval dříve, než se narodil

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.

České celebrity
Jiřina Bohdalová na KVIFF 2024

Jiřina Bohdalová: Koho si pozvala na tajnou oslavu?

Legendární herečka Jiřina Bohdalová o víkendu oslavila své 94. narozeniny. Významné životní jubileum pojala stylově, v kruhu nejbližších přátel a rodiny. Soukromá oslava proběhla v sobotu večer v oblíbené pražské restauraci Zelená zahrada, ačkoliv o jejím konání se veřejnost dozvěděla až zpětně. Atmosféra večera se nesla v duchu přátelství, dobrého jídla, hudby a vzpomínek.