Hotely i restaurace loni čelily výrazným ztrátám, prý jim schází pomoc státu

Obsazenost ubytovacích zařízení v Praze loni podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) dosáhla 26 procent proti roku 2019, kdy činila zhruba 80 procent. Podobné to bylo také v ostatních městech České republiky. Tržby na pokoj klesly o 75 procent na 18 eur (asi 441 Kč) za noc.

Restaurace, ilustrační foto

Restauratéři v uplynulém roce utržili ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 zhruba o 50 procent méně. Nejkritičtější byl začátek a závěr roku, kdy propad tržeb činil až 80 procent. Výsledky ovlivnila hlavně vládní protiepidemická opatření včetně omezení příjezdu zahraničních návštěvníků. Podnikatelům schází pomoc státu, noví ministři se k náhradám dosud jasně nevyjádřili. AHR to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Ze sousedních zemí vyšší obsazenost vykázaly ubytovací provozy ve Vídni, kde činila 29 procent, v Budapešti byla 31 procent a v Berlíně dosáhla 38 procent. Data vyplývají z pravidelné zprávy STR Global, kterou AHR vydává pro své členy.

V porovnání s městským ubytováním se v ČR lépe dařilo horským hotelům. Předběžný průzkum AHR ukázal, že by v nich obsazenost za loňský rok mohla být mezi 30 a 35 procenty. I v tomto případě měly významný negativní vliv restrikce v prvním čtvrtletí a na konci roku, kdy za běžných okolní bývá většina ubytovacích provozů v hlavní sezoně plná.

Podnikatelé v hotelnictví a gastronomii nadále čelí omezením. Služeb mohou až na výjimky využít jen lidé, kteří se prokážou dokladem o dokončeném očkování nebo prodělání nemoci covid-19 v posledním půl roce. V restauracích může u jednoho stolu sedět nejvýše šest hostů. Zastavení možnosti čerpání příspěvku B z programu Antivirus na podporu zaměstnanosti od ledna letošního roku může podle AHR způsobit další propouštění. Pokud vláda vyplácení neobnoví nebo nespustí kurzarbeit stavy zaměstnanců mohou klesnout o dalších 30 procent.

"Dosud se pouze dozvídáme z médií názor ministra průmyslu a obchodu, že za dva roky se měli podnikatelé přizpůsobit situaci. Je přitom zcela zřejmé, že pokud jakýkoliv podnikatelský model je dva roky omezován tak, že mu dlouhodobě klesnou tržby o 50 procent a více, přičemž jen fixní náklady tvoří ve službách 60 až 70 procent, pak musí po celou dobu své podniky dotovat. To vše za situace neúměrně rostoucích nákladů na energie a další služby," řekl prezident AHR Václav Stárek. Doplnil, že krachy podnikatelů dopadnou také na zaměstnance, zajištění služeb v regionech a životní úroveň jejich obyvatel. Znemožní se i jakékoliv oživení oboru, které si vláda dala do programového prohlášení.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v úterý večer na twitteru napsal, že předsedové pětikoalice s příslušnými resorty jednají o spuštění dříve připravených programů pomoci COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady. O podrobnostech včetně výše podpory by vláda měla rozhodnout v nejbližších dnech, uvedl.

Témata: restaurace | hotely

NERV představil kabinetu 37 opatření zaměřených na podporu udržitelného…

23.01.2024 18:54 Národní ekonomická rada vlády (NERV) představila kabinetu návrh 37 opatření, zaměřených na podporu…

Související:

Nejnovější