Britská vláda na začátku pandemie covidu-19 selhala v ochraně lidí žijících v domovech pro seniory a porušila při tom zákon, rozhodl dnes soud v Londýně. Verdikt se týká politiky z jara 2020, která umožňovala nemocnicím propouštět pacienty do pečovatelských domů v Anglii bez negativního testu na koronavirus.
V domovech pro důchodce nebo zdravotně postižené v Británii po nákaze koronavirem zemřelo přes 20.000 lidí, napsala na svém webu televize Sky News.
Rozhodnutí pramení ze stížností vznesených dvěma ženami, jejichž otcové umřeli po nákazách koronavirem, zatímco se covid-19 šířil v jejich domovech pro seniory. Verdikt podkopává dva roky stará vyjádření vlády, podle nichž se ministerstvo zdravotnictví od začátku pandemie snažilo vytvořit "ochranný kruh kolem pečovatelských domů."
Vláda tehdy ve snaze uvolňovat kapacity v nemocnicích dohlížela na propuštění tisíců pacientů do zařízení dlouhodobé péče, přičemž pro takovéto přesuny nevyžadovala negativní výsledek testu na koronavirus. Soud dnes tuto politiku označil za nezákonnou. Vláda podle něj navzdory "rostoucímu povědomí" nezohlednila rizika bezpříznakového přenosu koronaviru pro starší lidi. Soudci připomenuli, že toto riziko mimo jiných už v březnu 2020 zdůrazňoval hlavní poradce vlády pro vědecké otázky Patrick Vallance.
Právníci vlády během procesu oponovali, že experti až do poloviny dubna v tomto směru neprezentovali "jasné důkazy". Také argumentovali tím, že úřady musely hledat rovnováhu mezi snahou zabránit kolapsu zdravotnictví a ochranou pečovatelských domů. Británie na jaře 2020 zažila velmi silnou epidemickou vlnu, která dostala nemocnice do velkých problémů a přinesla úmrtí desetitisíců nakažených. Pečovatelské domy v březnu a dubnu 2020 podle listu The Guardian zaznamenaly přes 12.500 úmrtí souvisejících s covidem-19.
Není to poprvé, co byla současná britská vláda shledána vinnou z porušení zákona. V září 2019 nejvyšší soud označil za nezákonné přerušení práce britského parlamentu, které tehdy premiér Boris Johnson prosadil u královny za bitvy o podobu britského odchodu z Evropské unie. V posledních týdnech zase londýnská policie vydává vládním činitelům včetně Johnsona pokuty za pořádání sešlostí v době protiepidemických restrikcí.
Den matek je svátek, který se slaví jako poděkování a vyjádření úcty matkám za jejich lásku, péči a obětavost. Je to den, kdy se připomíná význam mateřství a role, kterou matky hrají v rodině i ve společnosti. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli, letos tedy na dnešek, 11. května.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.