Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), vicepremiér Jaroslaw Kaczyński dnes obvinil Rusko, že bylo v pozadí letecké katastrofy u Smolenska, při které přesně před 12 lety zahynul jeho bratr-dvojče, tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a spolu s ním dalších 95 členů delegace a posádky vládního letadla. Kaczyński slíbil "velice brzy" předložit důkazy pro svá tvrzení.
Delegace, složená z vysoce postavených představitelů polské politiky a armády, letěla v dubnu 2010 do Smolenska, aby v nedaleké Katyni uctila památku tisíců polských důstojníků, povražděných v sovětském zajetí. Letoun havaroval v husté mlze při přistávání na smolenském letišti. Následné vyšetřování odhalilo chyby posádky a podle polského názoru i dispečerů ruského letiště.
Neštěstí se stalo zlomovým okamžikem polské politiky: konzervativci v čele s Jaroslawem Kaczyńským obviňovali tehdejší liberální vládu z nedbalosti při přípravě návštěvy a nedostatečného vyšetřování. Rusko veškerou odpovědnost za katastrofu svalilo na Polsko, připomněla agentura AFP.
Opoziční média připomínají, že vláda PiS nedokázala od podzimu 2015, odkdy je u moci, předložit hodnověrné důkazy pro tvrzení, že letecké neštěstí bylo atentátem.
"Dnes víme, co se stalo. Máme odpovědi. Budou předloženy veřejnému mínění," řekl Kaczyński podle televize TVN 24 na shromáždění tisíců lidí k výročí katastrofy před prezidentským palácem ve Varšavě. "To je ta změna, o které jsem chtěl právě dnes, na 12. výročí katastrofy, na 12. výročí tohoto zločinu, hovořit," dodal.
"Mnoho z nás mělo v mysli a v srdcích velké pochyby. Velice mnoho lidí vědělo, že to není pravda, že celý příběh, který jsme slyšeli oficiálně, nemá s pravdou nic společného. Ale je velký rozdíl mezi mít předtuchu, dokonce být hluboce přesvědčen, a mít důkazy, mít vyčerpávající, důslednou odpověď na otázky, co vedlo k té tragédii," dodal.
V posledních třech letech došlo podle Kaczyńského k "velké změně" při objasňování okolností katastrofy. A tato změna vyplývá nejen z kontextu doby, z války na Ukrajině a neslýchaných zločinů, které potvrzují, že "Rusko se nemění a ruský postkomunismus je stejně zločinný jako komunismus".
Za nesmírné obtížné označil shromáždění důkazů, které trvalo roky. "Dnes víme, co se stalo. Máme ty odpovědi. Máme tu odpověď, poprvé úplnou, důslednou, odpovídající na všechny otázky, a také ověřenou různými středisky, a to i mimo Polsko," prohlásil. "Řeč o tom bude v příštích dnech i týdnech. Bude to předloženo veřejnému mínění," dodal.
Zdůraznil, že jeho bratr Lech dokázal dělat politiku, křížící ruské plány, které dokázal rozšifrovat, popsat i předvídat. A měl odvahu pomoci Gruzii, válčící s Ruskem v srpnu 2008. V zájmu Polska i svobodné Evropy je podle Kaczyńského nutné nastolit otázku o odpovědnosti za zločin a "jak se má zacházet s těmi, kteří přijali rozhodnutí a ti, kteří je vykonali", a to "jak tady v Polsku, ale především tam v Rusku".
"Je to otázka, zda budeme nadále svobodní, anebo budeme žít pod hrozbou teroru teroristického, banditského státu," prohlásil a varoval, že to, co se děje na Ukrajině, se může dít i v Polsku, a nejen tam, ale i v Paříži, Berlíně a Římu. "Zbabělost a hloupost vždy prohrávají, a to v Moskvě dokážou využít," řekl a vyzval "celou svobodnou Evropu k velké mobilizaci při obraně Ukrajiny, při obraně svobody". Součástí této obrany by bylo být i definitivní objasnění smolenské katastrofy a postavení všech pachatelů před soud. "To je cíl, který musíme splnit," zdůraznil.
Opoziční list Gazeta Wyborcza napsal v komentáři, že Kaczyński poprvé veřejně prohlásil, že má nezbytné důvody o smolenském "zločinu" a smolenském "atentátu", který se stal v "zájmu Moskvy". Ačkoliv jméno ruského prezidenta Vladimira Putina během Kaczyńského projevu nezaznělo, všem je jasné, že měl na mysli ruského diktátora, když hovořil o postavení pachatelů před soud.
"Dnes všichni chtějí zúčtování s Putinem za genocidu, jakého se dopouští na Ukrajině. Kaczyński k válečným zločinům přidává Putinovi smolenský 'zločin' a chce, aby se celá Evropa zmobolizovala a postavila Putina před soud. Kaczyński prostě využívá drama na Ukrajině, aby ukázal a potrestal ty, kteří podle jeho názoru zavinili katastrofu z 10: dubna 2010, při níž zahynul prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí. Protože ten, kdo není s námi ve věci Smolenska, ten je s Putinem," napsal deník.
Za havárií prezidentského letounu ve Smolensku je Rusko, tvrdí podvýbor
Pád polského prezidentského letadla v ruském Smolensku v roce 2010 byl důsledkem "nezákonného zásahu", prohlásil dnes podle agentury PAP Antoni Macierewicz, šéf podvýboru, který vyšetřuje příčiny leteckého neštěstí. Podle agentury AP viní Rusko. Macierewiczova subkomise navzdory závěrům znalců prokuratury a dřívější zprávě komise Jerzyho Millera ve své poslední zprávě potvrzuje tezi o výbuchu v letadle před nárazem stroje do země, poznamenal server stanice TVN24.
Delegace složená z vysoce postavených představitelů polské politiky a armády letěla v dubnu 2010 do Smolenska, aby v nedaleké Katyni uctila památku tisíců polských důstojníků, povražděných v roce 1940 sovětskou tajnou policií NKVD. Letoun havaroval v husté mlze při přistávání na smolenském letišti, při katastrofě zemřel tehdejší prezident Lech Kaczyński a dalších 95 členů delegace a posádky letadla.
Následné vyšetřování odhalilo chyby posádky a podle polského názoru i dispečerů ruského letiště. Dvě oficiální vyšetřování katastrofy dospěla k závěru, že šlo o nehodu, ale Jaroslaw Kaczyński, dvojče zesnulého prezidenta a šéf vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), vždy tvrdil, že jeho bratr byl zavražděn, píše PAP. Agentura zároveň připomíná, že vláda PiS zřídila zvláštní podvýbor pro vyšetřování neštěstí a jeho vedením pověřila Macierewicze, bývalého ministra obrany a blízkého Kaczynského spojence.
Macierewicz dnes mimo jiné podle polské tiskové agentury uvedl, že jeho podvýbor anuloval původní zprávu z vyšetřování havárie z roku 2011, již předložila vyšetřovací komise vedená bývalým ministrem vnitra Jerzym Millerem a podle níž byla hlavní příčinou nehody chyba pilota v nepříznivých povětrnostních podmínkách.
Příčina letecké havárie byla důsledkem "nezákonného zásahu ruské strany", tvrdí Macierewicz. Podvýbor podle něj potvrdil přítomnost stop výbušnin na různých částech letadla, včetně trhaviny TNT a materiálů používaných v termobarických zbraních. Server TVN24 poznamenal, že podle zprávy Millerovy komise nebyl příčinou katastrofy cizí zásah do letounu, ale "náraz do terénní překážky, odtržení fragmentu levého křídla spolu s křidélkem a následně ztráta kontroly nad letounem a srážka se zemí".
Macierewiczova podkomise nicméně tvrdí, že důsledkem "nezákonného zásahu" byla exploze v levém křídle letounu, která způsobila havárii. Následoval prý další výbuch, jenž zničil letadlo a zabil polskou delegaci. Zpráva Millerovy komise naopak před lety konstatovala, že nenašla žádné stopy po detonaci výbušnin nebo leteckého paliva, píše TVN24. Macierewicz podle AP rovněž odmítl chyby polských pilotů nebo posádky letounu.
Podobná zjištění jeho podvýbor představil už v technické zprávě v roce 2018, podotkl PAP. Také AP konstatuje, že nová zpráva opakuje řadu předchozích obvinění podkomise.
Macierewicz rovněž kritizoval někdejší vládu Donalda Tuska, která byla v době nehody u moci. Obvinil ji ze zatajování, ničení a falšování důkazů. Jeden z polských opozičních lídrů Grzegorz Schetyna nyní naopak odmítl konspirační teorie. "Za posledních 12 let se neobjevily žádné známky, které by potvrzovaly, že ve Smolensku došlo k atentátu," řekl.
Macierewiczův podvýbor čelil ostré kritice opozice a některých rodinných příslušníků obětí, podotýká PAP. Během šesti let činnosti, která zahrnovala i exhumace těl obětí, podle ní rezignovali z podvýboru někteří odborníci, kteří mnohdy kritizovali způsob jeho vedení.
Poslední zpráva Macierewiczovy podkomise přichází v době ruské invaze na Ukrajinu a ve chvíli, kdy mezi Varšavou a Moskvou panují napjaté vztahy, poznamenala AP. Vicepremiér Jaroslaw Kaczyński už v neděli obvinil Rusko, že bylo v pozadí letecké katastrofy u Smolenska, a slíbil "velice brzy" předložit důkazy pro svá tvrzení. "Budou předloženy veřejnému mínění," řekl Kaczyński podle televize TVN 24 na shromáždění tisíců lidí k výročí katastrofy před prezidentským palácem ve Varšavě.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.
Legendární herečka Jiřina Bohdalová o víkendu oslavila své 94. narozeniny. Významné životní jubileum pojala stylově, v kruhu nejbližších přátel a rodiny. Soukromá oslava proběhla v sobotu večer v oblíbené pražské restauraci Zelená zahrada, ačkoliv o jejím konání se veřejnost dozvěděla až zpětně. Atmosféra večera se nesla v duchu přátelství, dobrého jídla, hudby a vzpomínek.