Každodenní testování žáků na covid by mohlo nahradit karantény, ukázala simulace

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 13. prosince 2021 13:53
Sdílej:

Každodenní testování žáků na covid-19 při výskytu nákazy ve třídě by bránilo šíření infekce jen o trochu hůře než posílání tříd do karantény. Riziko šíření covidu-19 by se tím zvýšilo ze 40 na 50 procent. Vyplývá to ze simulace Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP), o které dnes ČTK informovala Eva Hromádková z think-tanku CERGE-EI.

Podle autorů simulace by tak každodenní testování žáků bylo kompromisem mezi kontrolou epidemie a omezením prezenční výuky s negativními dopady na budoucí hospodářství.

"Relativně malý rozdíl mezi karanténou celé třídy a každodenním testováním testy s nízkou senzitivitou nás překvapil. Režim takzvaně 'test-to-stay' funguje už řadu týdnů v USA ve státě Massachusetts a náš model potvrzuje, že jde o funkční kompromis mezi kontrolou epidemie a omezením prezenční výuky, které s sebou nese extrémní dlouhodobé náklady, jak ukazuje studie kolegů z CERGE-EI,” uvedl jeden z autorů modelu šíření covid-19 ve školách Roman Neruda.

Autoři v modelu simulovali 1000 nahodilých případů šíření covidu-19 ve velké základní škole. Ve scénáři bez režimových opatření předpokládali stoprocentní šíření nákazy. V dalších možných scénářích pak porovnávali, o kolik méně případů nákazy by se ve škole vyskytlo. Například samotné testování PCR testy jednou týdně bez dalších omezení a karantén podle jejich simulace sníží riziko šíření covidu-19 na zhruba 60 procent.

V případě, že by po výskytu pozitivního PCR testu byli všichni další žáci ve třídě denně testování antigenními testy, kleslo by riziko šíření infekce na zhruba 50 procent. Platilo by to i při nízké asi třicetiprocentní senzitivitě testů, uvedli autoři modelu. Nejúčinněji podle nich brání riziku nákazy karanténa, při které riziko klesá na 40 procent.

Ekonomové z Institutu demokracie a ekonomické analýzy (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI již na jaře upozornili, že uzavírání škol či tříd kvůli šíření covidu-19 a převádění výuky na dálku může mít do budoucna negativní vliv na hospodářství. Jeden týden distančního vzdělávání v Česku podle jejich studie může vést ke ztrátě až 33 miliard korun. Kvůli poklesu vzdělanosti v důsledku výuky na dálku se podle ní totiž později sníží produktivita práce, výdělky i příjmy veřejných rozpočtů z odvodů zaměstnavatelů.

Podle zjištění společností PAQ Research a Kalibro žáci za dobu epidemie ztratili v průměru asi tři měsíce učení. V češtině se proti době před covidem-19 zhoršily výsledky dětí letos na jaře v 60 procentech škol a v matematice v 69 procentech. Mezi školami jsou ovšem rozdíly. Zatímco v některých se možná podařilo učivo s žáky již zase dohnat, jiné s tím mohou mít nadále potíže.

Stalo se
České celebrity
Alena Vránová

Alena Vránová i Vladimír Ráž měli jasno. Pyšná princezna skončila

Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.

České celebrity
Leoš Mareš

Jak to vlastně má Leoš Mareš? Promluvit museli i další

Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena? 

České celebrity
Jiří Bartoška

Jiří Bartoška (†78) byl jeho prezidentem, ale ne otcem. Mezinárodní filmový festival odstartoval dříve, než se narodil

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.

České celebrity
Jiřina Bohdalová na KVIFF 2024

Jiřina Bohdalová: Koho si pozvala na tajnou oslavu?

Legendární herečka Jiřina Bohdalová o víkendu oslavila své 94. narozeniny. Významné životní jubileum pojala stylově, v kruhu nejbližších přátel a rodiny. Soukromá oslava proběhla v sobotu večer v oblíbené pražské restauraci Zelená zahrada, ačkoliv o jejím konání se veřejnost dozvěděla až zpětně. Atmosféra večera se nesla v duchu přátelství, dobrého jídla, hudby a vzpomínek.