Každý druhý Čech si v posledním roce pravidelně odkládal finance stranou

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Michael Zelinka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 9. února 2022 10:56
Sdílej:

Každý druhý Čech si v posledním roce pravidelně odkládal finance stranou. Sebejistota ve finanční gramotnosti Čechů je ale v mezinárodním srovnání horší. Přes 40 procent občanů si není jisto, že se vyzná v nabídce finančních služeb a produktů na trhu.

Více než 42 procent se muselo za svůj život potýkat s tíživou finanční situací. Vyplývá to z on-line průzkumu společnosti Ipsos MORI, který si nechala zpracovat britská skupina International Personal Finance, jež v ČR působí pod značkou Provident Financial.

Na 52 procent dotázaných v ČR uvedlo, že spořili každý měsíc nebo většinu měsíců. Vedle Čechů patří mezi pravidelně spořící také Estonci (51 procent). Mezi věkové skupiny, které si nejčastěji peníze odkládají pravidelně, patří v ČR mladí dospělí do 25 let a skupina 45 až 64 let (58 procent), ukázal průzkum. "Většina mladé generace přistupuje ke svým financím velmi zodpovědně a je zvyklá si část financí odkládat," uvedla mluvčí Providentu Kateřina Jarošová

Kromě věku má podle průzkumu na pravidelné ukládání peněz také značný vliv dosažené vzdělání. Téměř tři čtvrtiny respondentů s vysokoškolským vzděláním uvedly, že spoří každý měsíc či většinu měsíců. To stejné tvrdí jen 39 procent respondentů s nižším vzděláním.

Z průzkumu dále vyplývá, že 54 procent Čechů si myslí, že má poměrně dobré nebo dobré znalosti finančních produktů a služeb. Litevští (70 procent) a australští (67 procent) respondenti častěji uvedli, že si jsou finančními produkty a službami jisti. I v případě orientace mezi finančními produkty platí, že svou roli hraje vzdělání.

Více než polovina (54 procent) dotázaných v ČR uvedla, že se nikdy nedostala do tíživé životní situace, mezi které patří nedostatek finančních prostředků na běžný chod domácnosti, dlouhodobá nezaměstnanost, pracovní neschopnost, nebo zamítnutí žádosti o půjčku bankou či jiným věřitelem.

Na 42 procent českých účastníků průzkumu se naopak alespoň v jedné z následujících situací ocitlo. Šlo o nedostatek peněz na běžný chod domácnosti (22 procent), dlouhodobou pracovní neschopnost (20 procent), dlouhodobou nezaměstnanost (12 procent), žádost o úvěr zamítnutý bankou (12 procent) či žádost o úvěr zamítnutý jiným věřitelem (šest procent).

Agentura Ipsos průzkum uskutečnila v srpnu mezi dospělými ve věku 18 až 75 let v Austrálii, Česku, Maďarsku, Mexiku, Polsku, Rumunsku, a Španělsku a ve věku 18 až 65 let v Litvě, Estonsku a Lotyšsku. Celkem bylo dotazováno 5027 osob.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Katy Perry

Místo oslav kritika. Katy Perry za let do vesmíru sestřeluje veřejnost i celebrity

Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.

České celebrity
Alena Vránová

Alena Vránová i Vladimír Ráž měli jasno. Pyšná princezna skončila

Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.

České celebrity
Leoš Mareš

Jak to vlastně má Leoš Mareš? Promluvit museli i další

Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena? 

České celebrity
Jiří Bartoška

Jiří Bartoška (†78) byl jeho prezidentem, ale ne otcem. Mezinárodní filmový festival odstartoval dříve, než se narodil

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.