Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

Budova britského parlamentu.
Budova britského parlamentu., foto: Pixabay
ČTK 5. prosince 2022 18:26
Sdílej:

Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory britského parlamentu. Nahradila by ji menší, a tedy méně nákladná komora, která by důsledněji odrážela regionální rozložení země. Na dnešním setkání v Leedsu to oznámil předseda labouristů Keir Starmer, informovaly zahraniční tiskové agentury.

Labouristé jsou 12 let v opozici, ale aktuálně mají v průzkumech výrazný náskok před vládnoucí Konzervativní stranou.

Pokud labouristé volby vyhrají, slíbil Starmer dát regionům větší rozhodovací pravomoci v dopravě, v bydlení, na pracovním trhu nebo v kultuře. Starmer slibuje decentralizaci a "historicky největší přesun moci z Westminsteru (sídla parlamentu v Londýně) na britský lid", píše agentura Reuters. "Nástroje pro spravedlivější společnost a silnější ekonomiku budou přímo v rukou pracujícího lidu," uvedl lídr středolevicové strany.

Zpráva o zamýšleném směřování Británie obsahuje celkem 40 doporučení. Na její vypracování dohlížel bývalý britský labouristický premiér Gordon Brown, který dnes plán spolu se Starmerem představil.

Sněmovna lordů v současné podobě je "neobhajitelná", uvedl Starmer a dodal, že v případě nástupu do funkce ji co nejdříve nahradí volenou komorou.

Sněmovna lordů přezkoumává právní předpisy přijaté volenou Dolní sněmovnou a po většinu své 900leté historie byla složena z dědičných šlechticů. Labouristický premiér Tony Blair začal s její reformou, když část dědičných postů změnil jen na doživotní, píše AP. Sněmovna lordů má teď 786 členů, vedle šlechticů také například 25 biskupů.

Labouristé převzali vedení v průzkumech po několika skandálech, které provázely vládní působení konzervativního premiéra Borise Johnsona. Toho v září vystřídala Liz Trussová, která ale po nezvládnutí komunikaci o ekonomických reformách sama po šesti týdnech rezignovala. Od října vede vládu Rishi Sunak. Příští volby se v Británii uskuteční nejpozději v lednu 2025.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Katy Perry

Místo oslav kritika. Katy Perry za let do vesmíru sestřeluje veřejnost i celebrity

Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.

České celebrity
Alena Vránová

Alena Vránová i Vladimír Ráž měli jasno. Pyšná princezna skončila

Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.

České celebrity
Leoš Mareš

Jak to vlastně má Leoš Mareš? Promluvit museli i další

Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena? 

České celebrity
Jiří Bartoška

Jiří Bartoška (†78) byl jeho prezidentem, ale ne otcem. Mezinárodní filmový festival odstartoval dříve, než se narodil

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.