Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) poskytl rozhovor německému deníku Tagesspiegel. Hovořil o pozici Ukrajiny a jejím potenciálním vstupu do Evropské unie. Dále zmínil českou dezinformační scénu a podotkl, že česká společnost není ve vztahu k Rusku nijak rozdělená. „Rusko bude představovat hrozbu na desítky let dopředu,“ varoval.
Na otázku redaktora, jestli Evropa dostatečně podporuje ukrajinské válečné úsilí, odpověděl, že je potřeba průlom k dosažení mezinárodně uznávaných hranic válkou zmítané země z roku 1991. „Potřebují stíhačky k zabezpečení vzdušného prostoru a pevnou protiletadlovou obranu proti Putinovým raketám, které používá k bombardování civilistů. Musíme proto jednat rozhodně a rychle,“ zdůraznil.
Dodal také, že je Česká republika ohrožena Ruskou federací. „Vzpomeňte si na rok 2014, kdy ruská rozvědka vyhodila do vzduchu dva české muniční sklady u slovenských hranic a jeden člověk zemřel. Naše hrozba není imaginární,“ upozornil šéf české diplomacie.
Rusko podle něj bude představovat hrozbu na desítky let dopředu. „Jsem rád, že nová německá bezpečnostní strategie to dává jasně najevo,“ dodal.
Deník se ho dále ptal, jestli je Německo pro ČR „speciální partner“. Lipavský uvedl, že obě země mají podobné problémy. „Energetická krize a inflace tvrdě zasáhly obě naše země. Naše ekonomiky jsou na sobě silně závislé. Ekonomicky jsme vytvořili společný prostor. Pokud jsme v nebezpečí my, pak i Německo,“ vylíčil.
Němci si rovněž všimli velkých protestů proti sankcím vůči Rusku. „Polovina populace je otevřeně prozápadní a ztotožňuje se se západními hodnotami. Druhá polovina se považuje za neutrální, spíše jako most mezi Východem a Západem. Ve vztahu k Rusku není společnost rozdělena,“ řekl ministr.
„Náš parlament právě velkou většinou schválil smlouvu o obranné spolupráci mezi Českou republikou a USA, která vytváří rámec pro umístění amerických vojáků,“ připomněl s tím, že se smlouvou souhlasilo i hnutí ANO Andreje Babiše. Proti se postavila pouze SPD Tomia Okamury.
Redaktorovi neušla ani velmi aktivní česká dezinformační scéna a ptal se Lipavského na to, jakou roli hrají ruské dezinformace v ČR. „Velmi důležitou. Ale udělali jsme velmi chytrý krok a jsem rád, že mnoho evropských zemí následuje náš příklad: výrazně jsme omezili ruskou diplomatickou přítomnost v Praze, protože mnoho zaměstnanců ambasád aktivně podporuje sítě provozující dezinformace,“ poznamenal.
Šéf diplomacie zdůraznil, že nejde primárně o odhalení lží. „Důležitější je vysvětlit, proč musíme být v EU a NATO, proč je pro nás Rusko hrozbou, co se děje na Ukrajině a proč je to nebezpečné. Problém je, že pravda je obvykle velmi nudná.“
Lipavskému se nevyhnuly ani otázky spojené s přistoupením Ukrajiny do aliance. Řekl, že Ukrajina ještě není připravená. „Ale musí být. A je v našem zájmu Ukrajině v tom pomoci. To platí jak pro NATO, tak pro EU,“ uvedl.
Přiblížil, že unie je především unií právních států. „Proto to funguje a je tak úspěšné. Neexistuje žádná jiná mezinárodní organizace, která vytváří tak úzké a produktivní vztahy mezi tolika státy, které bývaly ve válce. Ukrajina se kvůli tomu potřebuje změnit a právě na tom pracuje. Má k tomu politickou vůli. Měli bychom jí věřit.“
Ukrajina si podle Lipavského dokázala zvolit demokratický parlament a prezidenta. „Strany ve vládě se několikrát vyměnily. To je jasný ukazatel demokracie. Nevědět, jaký bude výsledek voleb. Samozřejmě je spousta problémů s oligarchy a různými zájmovými skupinami, společnost ale chce něco změnit a vyvíjí tlak na vládu,“ shrnul.
Na otázku, jestli je Evropská unie v současné době připravená na rozšíření, ministr zahraničních věcí odpověděl, že se rozšíření zaseklo. „Je však třeba jej chápat jako jeden z nejsilnějších nástrojů měkké síly EU. Evropa je vizí pro země západního Balkánu a pro Ukrajinu, která doslova bojuje o život. Pokud polevíme, riskujeme, že tyto země politicky ztratíme. Začaly by hledat jiné partnery – Rusko nebo Čínu,“ doplnil.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.
Legendární herečka Jiřina Bohdalová o víkendu oslavila své 94. narozeniny. Významné životní jubileum pojala stylově, v kruhu nejbližších přátel a rodiny. Soukromá oslava proběhla v sobotu večer v oblíbené pražské restauraci Zelená zahrada, ačkoliv o jejím konání se veřejnost dozvěděla až zpětně. Atmosféra večera se nesla v duchu přátelství, dobrého jídla, hudby a vzpomínek.