Lodě nevládních organizací v posledních dvou dnech zachránily přes 400 migrantů

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 20. ledna 2022 16:19
Sdílej:

Lodě nevládních organizací v posledních dvou dnech zachránily ve Středozemním moři mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou přes 400 lidí. Uvedla to dnes agentura EFE. Čtyři záchranné akce provedly ve středu a dnes lodě Geo Barents provozovaná organizací Lékařů bez hranic a Mare Jonio italské nevládní skupiny Mediterranea Saving Humans. Do Itálie doplulo od začátku roku na 600 migrantů, vloni to bylo 67.000 lidí.

Loď Mare Jonio má nyní na palubě přes 200 lidí a požádala úřady o stanovení bezpečného přístavu, kde by mohla zakotvit. Prvních 100 migrantů převzala loď z dřevěného člunu, který se pomalu potápěl. Dalších 107 lidí, mezi kterými byly i malé děti, loď vzala na palubu dnes ráno.

Přes 200 lidí má na palubě i plavidlo Geo Barents. Podle posádky lodi jsou migranti v pořádku, jen někteří trpěli mírným podchlazením.

Odborníci varují, že plavby přes Středozemní moře jsou v zimním období kvůli nepříznivému počasí nebezpečnější. Od začátku roku do Itálie připlulo na 600 migrantů. V loňském roce to bylo zhruba 67.000 lidí. Ve srovnání s rokem 2020 je to skoro dvojnásobek, je to ale výrazně méně než v letech 2014 či 2015. Loni mezi migranty, kteří se dostali do Itálie, převažovali lidé z Tuniska, Egypta, Bangladéše či Íránu, uvedlo místní ministerstvo vnitra.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ve střední části Středozemního moře v loňském roce zahynulo či bylo pohřešováno přes 1500 migrantů. V roce 2020 to bylo bezmála 1000 lidí.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Katy Perry

Místo oslav kritika. Katy Perry za let do vesmíru sestřeluje veřejnost i celebrity

Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.

České celebrity
Alena Vránová

Alena Vránová i Vladimír Ráž měli jasno. Pyšná princezna skončila

Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.

České celebrity
Leoš Mareš

Jak to vlastně má Leoš Mareš? Promluvit museli i další

Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena? 

České celebrity
Jiří Bartoška

Jiří Bartoška (†78) byl jeho prezidentem, ale ne otcem. Mezinárodní filmový festival odstartoval dříve, než se narodil

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.