Ministerstvo navrhuje zvýšení maximálních úhrad v sociální péči

Ministerstvo práce a soc. věcí
Ministerstvo práce a soc. věcí, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 8. listopadu 2022 13:01
Sdílej:

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) navrhlo zvýšit od ledna maximální úhrady v sociální péči za ubytování, stravu a další služby. Reaguje tak na růst provozních nákladů poskytovatelů služeb vyvolaný současnou inflací, kvůli které se také valorizují důchody. ČTK to dnes sdělila mluvčí MPSV Eva Davidová, na chystanou úpravu úhradové vyhlášky upozornil Český rozhlas Radiožurnál (ČRo).

Sociální služby a úhrady v domovech seniorů tak podle ČRo od ledna nejspíš podraží.

Návrh novely vyhlášky je nyní podle mluvčí v meziresortním připomínkovém řízení, schválit ho ještě musí vláda. "Obsahem novely je zvýšení současné maximální denní částky úhrady v sociálních službách za ubytování, stravu, hodinu poskytnutí úkonu péče a za stanovené úkony v rámci pečovatelské služby," popsala Davidová.

Poskytovatelé sociální péče tak zřejmě dostanou možnost zvýšit denní platbu za stravu o 20 korun na 225 Kč, za oběd o desetikorunu na 105 Kč. Platbu za ubytování budou moci po schválení vyhlášky od ledna zvýšit o 20 korun na 270 Kč za den. V případě rodin s dětmi se maximální sazba za ubytování dítěte zvýší o deset korun, vyplývá z informací MPSV. Limity na ceny za pobyt a stravu třeba v domovech pro seniory se tak zřejmě zvednou o 1200 korun měsíčně na 14.850 Kč, uvedl ČRo.

Maximální úhrada za hodinu pečovatelské služby by se měla zvýšit o 20 korun, uvedla Davidová, podle ČRo si tak poskytovatelé budou moci účtovat až 155 Kč. Novela vyhlášky zvyšuje také horní hranici plateb za donášku oběda, praní a žehlení prádla nebo za nákupy.

Mluvčí poukázala na to, že maximální úhrady za sociální služby se před zvýšením k letošnímu 1. březnu neměnily od roku 2014. "Současný ekonomický vývoj, kterému Česká republika čelí, musí být reflektován i na straně úhrad, zejména když kvůli rostoucí inflaci proběhlo již několik valorizací důchodů a je připravována i valorizace příspěvku na péči," doplnila Davidová. Pro ČRo uvedla, že cílem je také zajistit větší ekonomickou stabilitu sociálních služeb, které budou moci od klientů vybírat úhrady odpovídající výši jejich příjmů.

Rostoucí náklady poskytovatelů sociální péče místo adekvátní spoluúčasti klientů dosud hradily dotace ze státního rozpočtu a jiné zdroje z veřejných rozpočtů, řekla Davidová ČRo. "Je to navýšení, které reflektuje současnou inflaci ve všech sociálních službách," podotkl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. ČRo uvedl, že jím oslovení poskytovatelé možnost zvýšení plateb za sociální služby vítají a zdražení plánují.

Stalo se
Světové celebrity
Katy Perry

Místo oslav kritika. Katy Perry za let do vesmíru sestřeluje veřejnost i celebrity

Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.

České celebrity
Alena Vránová

Alena Vránová i Vladimír Ráž měli jasno. Pyšná princezna skončila

Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.

České celebrity
Leoš Mareš

Jak to vlastně má Leoš Mareš? Promluvit museli i další

Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena? 

České celebrity
Jiří Bartoška

Jiří Bartoška (†78) byl jeho prezidentem, ale ne otcem. Mezinárodní filmový festival odstartoval dříve, než se narodil

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.