Na Islandu vybuchla sopka Fagradalsfjall ležící u Reykjavíku

Výbuch sopky Fagradalsfjall
Výbuch sopky Fagradalsfjall, foto: ruv.is
Libor Novák 10. července 2023 22:17
Sdílej:

Dnes odpoledne došlo k erupci sopky Fagradalsfjall poblíž islandského hlavního města Reykjavíku. Podle informací agentury Reuters, která se odvolávala na islandský meteorologický úřad IMO, se jedná zatím o menší erupci.

Erupce sopky se odehrála v oblasti Litli-Hrútur, kde se v minulých dvou letech již vyskytly erupce. V této oblasti bylo také zaznamenáno zemětřesení. Nejsilnější zemětřesení mělo sílu 5,2 stupně a nastalo v neděli, avšak nezpůsobilo žádné výrazné škody.

Předchozí aktivity sopek v této oblasti, která se nachází 40 až 50 kilometrů jihozápadně od hlavního města, také nepřinesly významné škody ani výpadky v dopravě.

Matthew Roberts z meteorologického úřadu uvedl, že se aktuálně jedná o "velmi slabou erupci." Výbuch sopky nastal kolem 18:40 SELČ a úřady vyzvaly obyvatele a turisty, aby se vyhnuli místu, kde je sopka aktivní.

Drone footage of the ongoing eruption in Iceland. #Fagradalsfjall #Keilir Credit: https://t.co/KBbZxdV3j8) pic.twitter.com/kL7slfszro

— Nahel Belgherze (@WxNB_) July 10, 2023

Islandská sopečná aktivita je přímým důsledkem geologického umístění ostrova na středooceánském hřbetu, kde se setkávají dvě tektonické desky - severoamerická a evropská. Tato tektonická interakce vytváří ideální podmínky pro vznik sopek. Island je tak domovem více než 30 aktivních sopek, přičemž některé z nich jsou velmi aktivní a pravidelně erupcemi upoutávají světovou pozornost.

Mezi nejznámější islandské sopky patří například Eyjafjallajökull, která se stala předmětem mediálního zájmu po své erupci v roce 2010. Její výbuch vyvolal mohutný popelový mrak, který způsobil uzavření leteckého provozu v rozsáhlé části Evropy. Další významnou sopkou je Katla, která se nachází pod ledovcem Mýrdalsjökull. Katla je známá svými cyklickými erupcemi a její činnost je pečlivě sledována vědci.

Vědci využívají islandské sopky jako laboratoře, kde mohou studovat vulkanické procesy a jejich vliv na životní prostředí. Island tak poskytuje jedinečnou příležitost k pochopení a zkoumání těchto přírodních jevů.

🇮🇸ISLANDIA | Más imágenes de la erupción del monte Litli Hrutur, cerca de #Reikiavik. #RochexRB27#Fagradalsfjall #LitliHrutur #Volcano #Iceland #Reykjanes #Volcán pic.twitter.com/gtqEPG8zti

— Rochex Rababel Robinson Bonilla (@RochexRB27) July 10, 2023

Icelandair je jediná letecká společnost na světě, která svým letadlům umožňuje létat nad sopkami, aby cestujícím poskytla jedinečný pohled na tuto nevídanou podívanou. Turisté z celého světa přijíždějí na Island, aby si prohlédli sopečnou krajinu a sledovali erupce, které vytvářejí živou připomínku síly přírody.

Sopky na Islandu ale představují potenciální nebezpečí. Erupce mohou mít vážné důsledky pro životy a majetek lidí. Úřady na Islandu pečlivě monitorují sopečnou aktivitu a provádějí preventivní opatření, aby minimalizovaly rizika spojená s erupcemi. V případě výbuchu sopky jsou upozorněni obyvatelé a turisté, aby se vyhýbali aktivním oblastem a dodržovali bezpečnostní pokyny.

Stalo se
České celebrity
Alena Vránová

Alena Vránová i Vladimír Ráž měli jasno. Pyšná princezna skončila

Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.

České celebrity
Leoš Mareš

Jak to vlastně má Leoš Mareš? Promluvit museli i další

Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena? 

České celebrity
Jiří Bartoška

Jiří Bartoška (†78) byl jeho prezidentem, ale ne otcem. Mezinárodní filmový festival odstartoval dříve, než se narodil

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.

České celebrity
Jiřina Bohdalová na KVIFF 2024

Jiřina Bohdalová: Koho si pozvala na tajnou oslavu?

Legendární herečka Jiřina Bohdalová o víkendu oslavila své 94. narozeniny. Významné životní jubileum pojala stylově, v kruhu nejbližších přátel a rodiny. Soukromá oslava proběhla v sobotu večer v oblíbené pražské restauraci Zelená zahrada, ačkoliv o jejím konání se veřejnost dozvěděla až zpětně. Atmosféra večera se nesla v duchu přátelství, dobrého jídla, hudby a vzpomínek.