Nařídit očkování jen dle věku může být diskriminační, míní zástupci seniorů

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto.
Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto., foto: Pixabay
ČTK 16. prosince 2021 15:07
Sdílej:

Povinné očkování proti koronaviru by se nemělo nařizovat jen podle věku. Takové opatření by mohlo být diskriminační. Shodl se na tom vládní výbor pro práva starších lidí. Podpořil dobrovolné očkování a doporučil k němu pozitivně motivovat. Souhlasila s tím i vládní rada pro seniory a stárnutí. ČTK o tom informovala Olga Jeřábková z úřadu vlády z odboru lidských práv.

"Výbor zdůraznil, že povinné očkování proti covid-19 by nemělo být uloženo ryze na základě příslušnosti osob k určité věkové kategorii, neboť takové opatření by mohlo být shledáno diskriminačním," uvedla Jeřábková. Výbor, který spadá pod radu vlády pro lidská práva, stanovisko připravil spolu s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Helenou Válkovou (ANO) na středečním zasedání. Rada vlády pro seniory a stárnutí populace vyslovila souhlas s textem dnes.

Jeřábková sdělila, že výbor ve stanovisku podpořil dobrovolné očkování a doporučil zdravotním pojišťovnám a dalším institucím využívat všechny pozitivní motivační nástroje, které mají. Členové výboru upozornili také na to, že povinné očkování stejně jako jiná plošná opatření musí být řádně zdůvodněno. Zdůvodnění musí zohlednit rozhodující faktory, a to třeba riziko přenosu nemoci u určité profese, zdravotní stav člověka či význam očkování určité skupiny pro ochranu veřejného zdraví. Musí být také jasný cíl a to, zda je krok přiměřený a nezbytný, dodala Jeřábková.

Podle platné vyhlášky se musí proti covidu nechat naočkovat lidé nad 60 let a pracovníci vybraných profesí. Základní očkování dvěma dávkami musejí mít hotové do konce února příštího roku. Čerství šedesátníci a šedesátnice budou muset na první dávku jít nejpozději do čtyř měsíců po šedesátých narozeninách. Očkovací povinnost se pak týká i přeočkování. Očkování proti koronaviru musí mít i zdravotníci a medici, pracovníci sociálních služeb, hygienici, policisté, strážníci či hasiči, vojáci i příslušníci zpravodajských služeb.

Stalo se
České celebrity
Jiří Bartoška

Jiří Bartoška (†78) byl jeho prezidentem, ale ne otcem. Mezinárodní filmový festival odstartoval dříve, než se narodil

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.

České celebrity
Jiřina Bohdalová na KVIFF 2024

Jiřina Bohdalová: Koho si pozvala na tajnou oslavu?

Legendární herečka Jiřina Bohdalová o víkendu oslavila své 94. narozeniny. Významné životní jubileum pojala stylově, v kruhu nejbližších přátel a rodiny. Soukromá oslava proběhla v sobotu večer v oblíbené pražské restauraci Zelená zahrada, ačkoliv o jejím konání se veřejnost dozvěděla až zpětně. Atmosféra večera se nesla v duchu přátelství, dobrého jídla, hudby a vzpomínek.

České celebrity
Marek Eben

Marek Eben prozradil, co Jiřího Bartošku trápilo

Když ve čtvrtek zemřel Jiří Bartoška, jeden člověk musel čekat, že se mu ozvou. Marek Eben totiž patří ke karlovarskému filmovému festivalu stejně neodmyslitelně. Populární moderátor prozradil, že Bartošku trápily i další zdravotní potíže, nejen ty, o kterých se dobře vědělo. Zesnulý herec si ale nikdy nestěžoval.

Počasí
Ilustrační fotografie.

Jak bude o víkendu? Počasí ovlivní tlaková níže nad Polskem

Začíná víkend, který by neměl přinést výraznou změnu počasí v Česku. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ráno hrozí přízemní mrazíky, přes den se oteplí pod hranici dvacítky.