NASA uspořádala první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů

NASA
NASA, foto: Pixabay
Libor Novák 1. června 2023 14:34
Sdílej:

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO). Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

NASA v loňském roce přiznala, že analyzuje jevy pozorované na obloze, která nelze identifikovat jako vzdušné nebo přírodní. Ačkoliv jde o téma, které veřejnost fascinuje dlouhodobě, úřady se k němu oficiálně stavěly rezervovaně.

NASA proto uspořádala panel, aby vysvětlila, co nazývá neidentifikovanými anomálními jevy, které se nově neoznačují jako UFO, ale UAP. Zkoumáním těchto jevů se zabývá 16 vědců a do konce července mají předložit zprávu o svých zjištěních.

Podle serveru BBC totiž americké úřady prozkoumaly kolem 800 záhadných zpráv o neidentifikovaných létajících objektech shromážděných v průběhu desetiletí, a malý zlomek z nich je dodnes skutečně nevysvětlený.

"Lidé, kteří hlásí pozorování UFO, jsou stigmatizováni," řekl na středečním fóru astrofyzik David Spergel, vedoucí týmu NASA. "Jedním z našich cílů je odstranit toto stigma," dodal a dodal, že "kvalitní data jsou potřebná k zodpovězení důležitých otázek o UFO," dodal.

"Každý měsíc máme 50 až 100 nových zpráv," řekl Sean Kirkpatrick, ředitel All-domain Anomaly Resolution Office (AARO) spadající pod americké ministerstvo obrany. Podle Spergela současná existující data a zprávy očitých svědků samy o sobě nestačí k tomu, aby poskytly přesvědčivé důkazy o existenci mimozemského života. Úřady jej ale zároveň nevyloučily.

Pro NASA je pátrání po mimozemském životě vážnou záležitostí a sama agentura uvádí, že jednou z jejích priorit je "hledání života jinde ve vesmíru". Středeční fórum ale bylo jedinečné změnou přístupu NASA vůči veřejnosti. 

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Katy Perry

Místo oslav kritika. Katy Perry za let do vesmíru sestřeluje veřejnost i celebrity

Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.

České celebrity
Alena Vránová

Alena Vránová i Vladimír Ráž měli jasno. Pyšná princezna skončila

Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.

České celebrity
Leoš Mareš

Jak to vlastně má Leoš Mareš? Promluvit museli i další

Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena? 

České celebrity
Jiří Bartoška

Jiří Bartoška (†78) byl jeho prezidentem, ale ne otcem. Mezinárodní filmový festival odstartoval dříve, než se narodil

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.