Nerozumné a riskantní. MMF se vyjádřil k zavádění kryptoměn jako platidel

Bitcoin
Bitcoin, foto: Pixabay
ČTK 13. října 2021 10:07
Sdílej:

Zavádění kryptoměn jako zákonných platidel s sebou nese značné riziko a ohrožuje globální ekonomiku. Ve zprávě o finanční stabilitě to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Jde podle něj o nerozumnou zkratku a fond se obává takzvané "kryptoizace", tedy postupného zavádění zahraničních měn či kryptoměn v jednotlivých zemích.

Zpráva o finanční stabilitě uvádí, že kryptoizace, jako je například nedávné rozhodnutí středoamerického Salvadoru zavést bitcoin jako zákonné platidlo, by mohla podkopat snahu centrálních bank při utváření měnové politiky. Může ale také ohrožovat likviditu a celkově destabilizovat ekonomiky.

Konkrétně Salvador zpráva nezmiňuje. Měnový fond ale už dříve opakovaně varoval, že v případě Salvadoru místní zákon o používání bitcoinů představuje makroekonomická, finanční i právní rizika.

Fond se ve zprávě zmiňuje o třech zásadních změnách, které ovlivňují globální ekonomiku. První je pandemie covidu-19, druhou změny klimatu a třetí právě kryptoměny. MMF dal v posledních měsících najevo značnou rezervovanost ohledně dopadů kryptoměn, a to i přesto, že se snaží podporovat inovace, které by mohly rozvojovým zemím pomoci.

Aby se zabránilo riziku kryptoizace, doporučuje zpráva měnového fondu zemím přijímat taková pravidla, která by pomohou snížit rostoucí poptávku po kryptoměnách. To může být například posílení měnové politiky, ochrana nezávislosti centrálních bank či zavádění "efektivních a regulačních opatření ke snížení atraktivity využívání zahraničních měn."

Měnový fond ve zprávě o finanční stabilitě také doporučuje, aby vlády v rozvojových zemích zvážily digitální měny centrálních bank, které by mohly omezit kryptoizaci tím, že uspokojí domácí poptávku po vylepšených platebních technologiích.

Zpráva také označuje takzvané stablecoiny, jako je tether a USDC, za potenciální hrozbu pro globální finanční systém. Navrhuje proto výrazně zpřísnit požadavky na informace o uživatelích stablecoinů, aby byly srovnatelné se standardy bank a fondů peněžního trhu. To je podle zprávy nutné pro stabilitu trhu se stablecoiny.

Stablecoin je označení pro měnu, která je vázána na určitá aktiva, jako jsou peníze, zlato nebo kovy. Odvětví stablecoinů zažívá nebývalý vzestup a jeho hodnota se nyní pohybuje kolem 120 miliard dolarů (2,6 bilionu Kč). Je ale prakticky neregulované, kvůli čemuž se na toto odvětví zaměřují regulační orgány ve Spojených státech i v dalších zemích po celém světě.

Za riziko považuje zpráva měnového fondu i dopady panických výprodejů, jaký se například objevil letos v červnu. Hodnota tokenu titan z protokolu Iron Finance klesla tehdy skoro na nulu. Takové případy mohou představovat větší systémová rizika a podle fondu se rozšířit i na trh komerčních cenných papírů.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry a hledání kompromisu. Kdo z rodiny nad ním nezlomil hůl?

V posledních měsících se objevují zprávy o napětí mezi princem Harrym a jeho sestřenicí, princeznou Eugenií. Dříve blízký vztah mezi nimi údajně ochladl, což vyvolává otázky o dynamice uvnitř královské rodiny. Podle některých zdrojů se Harry, který se po odchodu z královských povinností usadil s Meghan Markle v Kalifornii, začal distancovat od svých britských příbuzných, včetně Eugenie.​ 

České celebrity
Lucie Bílá

Lucie Bílá prozradila, zdali je ve hře třetí svatba

Máme za sebou Valentýna, ale český svátek zamilovaných, tedy první máj, se pomalu blíží. Pod rozkvetlou třešní si jistě dají pusu i Lucie Bílá a její partner Radek Filipi. Dojde někdy k tomu, že svůj vztah posunou na další úroveň?

Domácí
Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Česko rozšiřuje sankční seznam. Do boje se slintavkou a kulhavkou zapojí armádu

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

Domácí
Dominik Feri

Feri má staronový problém. Policie ho obvinila v případu, který jí vrátil soud

Odsouzený exposlanec Dominik Feri, který si ve vězení odpykává tříletý trest, čelí dalšímu obvinění. Policie jej od března stíhá pro podezření ze znásilnění nezletilé dívky, které bylo v tu chvíli jen 17 let.