Odklad části stavebního zákona by vláda měla schválit začátkem února

Vláda Petra Fialy.
Vláda Petra Fialy., foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 19. ledna 2022 16:25
Sdílej:

Odklad účinnosti části stavebního zákona by vláda měla schválit začátkem února, řekl novinářům po dnešním jednání kabinetu ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Doplnil, že ministrům představil postup odkladu tak, aby mohla být novela projednána ve zrychleném řízení. Po odsouhlasení vládou se materiálem bude zabývat Sněmovna.

Smyslem odkladu je podle Bartoše získat čas na přípravu věcné novely. Základem přitom bude verze stavebního zákona, kterou opozice připravila ještě před loňskými podzimními volbami. Bartoš chce zachovat dosavadní působnost stavebních úřadů. Loni schválená novela stavebního zákona počítá s tím, že úřady budou fungovat na krajské úrovni, ústředním správním úřadem bude Nejvyšší stavební úřad (NSÚ).

Bartoš hodlá dále zrušit tzv. institucionální integraci. Nesouhlasí s tím, že by pracovníci stavebních úřadů měli převzít rozhodování týkající se například ochrany vody, památek nebo lesů. "Je to sice pohodlné v jistém směru, ale je to riskantní. Chceme to nahradit tzv. procesní integrací," uvedl Bartoš.

V souvislosti s vyšším důrazem na digitalizaci by měl zůstat zachován systém, kdy bude žadateli o stavební povolení stačit dodat na stavební úřad nebo nahrát přes internetový portál jednu dokumentaci a o nic dalšího se nebude muset starat.

Bartoš hodlá zachovat také specializovaný stavební úřad, který bude mít na starosti velké stavby a tím jejich výstavbu zásadně zrychlí. Tento úřad by podle Bartoše mohl mít rozšířenou působnost, o čemž se nyní jedná.

Sněmovna nový stavební zákon schválila v červenci, plné účinnosti má nabýt 1. července 2023. Poslanci o návrhu koalice na odklad části stavebního zákona jednali v pátek, kdy bod na podnět bývalé ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) přerušili do 1. března. Bartoš se proto rozhodl zvolit cestu stručného vládního návrhu zákona, který bude poslancům předložen počátkem února.

Stalo se
Světové celebrity
Katy Perry

Místo oslav kritika. Katy Perry za let do vesmíru sestřeluje veřejnost i celebrity

Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.

České celebrity
Alena Vránová

Alena Vránová i Vladimír Ráž měli jasno. Pyšná princezna skončila

Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.

České celebrity
Leoš Mareš

Jak to vlastně má Leoš Mareš? Promluvit museli i další

Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena? 

České celebrity
Jiří Bartoška

Jiří Bartoška (†78) byl jeho prezidentem, ale ne otcem. Mezinárodní filmový festival odstartoval dříve, než se narodil

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.