Pavel by zintenzivnil sledování Rusů žijících v zahraničí

Petr Pavel a Eva Pavlová
Petr Pavel a Eva Pavlová, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Marek Novotný 16. června 2023 09:27
Sdílej:

V Rusku si všímají vyjádření českého prezidenta Petra Pavla, který je toho názoru, že Rusové žijící na Západě by kvůli agresi svých krajanů na Ukrajině měli být sledováni tajnými službami. Miliony Rusů žijí v Evropě či Severní Americe, stovky tisíc jich utekly z rodné země po začátku invaze do sousední země.

Pavel poskytl rozsáhlý rozhovor Rádiu Svobodná Evropa, jehož si všiml například ruský portál Meduza. Český prezident podle něj apeloval na to, aby se zvýšila intenzita sledování ruských občanů žijících v zahraničí tajnými službami.

"Bezpečnostní opatření ve vztahu k ruským občanům by měla být přísnější než v běžných dobách. Všichni ruští občané žijící v západních zemích by měli být sledováni více než v minulosti, protože jsou občany národa zapojeného do agresivní války," řekl někdejší předseda vojenského výboru NATO, který je od března hlavou státu.

Prezident podotkl, že se tak dělo při předchozích velkých konfliktech. Konkrétně zmínil přístup Spojených států amerických pod vedením prezidenta Franklina D. Roosevelta k Japoncům za druhé světové války.

"Může mi jich být líto, ale pokud se podíváme do doby, kdy začala druhá světová válka, tak celá japonská populace ve Spojených státech začala být striktně sledována. Taková je zkrátka cena za válku," konstatoval Pavel a upřesnil, že ruské občany by měly zblízka sledovat tajné služby.

NBC News ohledně amerického zacházení s Japonci připomíná, že jich bylo na 120 tisíc přímo uvězněno, protože byli označeni za národní bezpečnostní hrozbu. V roce 1988 se komunitě formálně omluvil tehdejší prezident Ronald Reagan. Joe Biden letos podepsal zákon, který usnadní připomínku této etapy historie USA.

Podle serveru Politico opustily Rusko od začátku invaze na Ukrajinu stovky tisíc občanů, mimo jiné za účelem vyhnutí se odvodům do armády. Z údajů webu Statista vyplývá, že už v roce 2020 žilo v Evropě či Severní Americe asi 6,6 milionu Rusů.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Katy Perry

Místo oslav kritika. Katy Perry za let do vesmíru sestřeluje veřejnost i celebrity

Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.

České celebrity
Alena Vránová

Alena Vránová i Vladimír Ráž měli jasno. Pyšná princezna skončila

Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.

České celebrity
Leoš Mareš

Jak to vlastně má Leoš Mareš? Promluvit museli i další

Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena? 

České celebrity
Jiří Bartoška

Jiří Bartoška (†78) byl jeho prezidentem, ale ne otcem. Mezinárodní filmový festival odstartoval dříve, než se narodil

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.