KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Rusko se podle všeho už zítra po půlnoci ocitne v platební neschopnosti, tedy v bankrotovém stavu. Na svůj dluh vůči zahraničním věřitelům tudíž zbankrotuje vůbec poprvé od začátku roku 1918.
Jedná se o mimořádnou událost, jež se stane milníkem v novodobých hospodářských dějinách Ruska. I jen takzvaný technický bankrot může navíc vážně zkomplikovat celou ekonomickou budoucnost Ruska, pokud by se někdy chtělo vrátit zpět na mezinárodní finanční trhy; muselo by totiž třeba počítat s tak jako tak citelně navýšeným úrokem na svém dluhu, jak dnes připomíná list Financial Times.
Zítra o půlnoci newyorského času, tedy v časných ranních hodinách pondělních času středoevropského, Rusku doběhne třicetidenní odkladná lhůta, která začala nabíhat poté, co země řádně neuhradila jednu ze splátek svého dluhu zahraničním věřitelům. Tato konkrétní splátka je v objemu zhruba 100 milionů dolarů. Kreml uvádí, že se o úhradu dané splátky pokoušel, západní sankce však znemožnily její kompletní uskutečnění.
Dne 25. května totiž Rusku skončila výjimka, kterou mu americké ministerstvo financí udělilo, aby Moskva mohla americkým investorům splácet svůj dluh dokonce i po invazi na Ukrajinu a v návaznosti na ni uvalených sankcí. Jakmile tato výjimka skončila, v podstatě neexistuje způsob, jak by mohli američtí věřitelé řádně získat ruskou splátku, jež jim náleží. Pokud země řádně nesplatí své závazky vůči věřitelům – a pokud tak neučiní ani během odkladné, dodatečné lhůty –, ocitá se v platební neschopnosti. Tady v bankrotovém stavu.
V případě Ruska půjde o technický bankrot. Země totiž má prostředky na to, aby mohla řádně hradit své běžící splátky. Úhradu však znemožňují sankce. Nastává tak paradoxní situace, kdy Rusko deklaruje připravenost dané splátky uhradit, a fakticky je schopno úhradu okamžitě uskutečnit, avšak v rámci mezinárodního bankovního systému je mu to v důsledku sankcí samotným Západem znemožněno. Západ tedy Rusku vlastně sám zakázal, aby mu dluh splácelo, a na základě toho se Rusko ocitne v bankrotu.
Americké ministerstvo financí letos 25. května těsně po půlnoci newyorského času zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády. Ukončilo tak zmíněnou výjimku, na jejímž základě američtí věřitelé Ruska mohli i po uvalení sankcí nadále přechodně přijímat ruské splátky. 25. května ale tato výjimka skončila, v souladu s plánem nastíněným v době uvádění sankcí letos v zimě, po únorové invazi Ruska na Ukrajinu.
Rozhodnutí administrativy USA znamená, že Washington raději nechá Rusko zbankrotovat. Zavrhuje tedy možnost, že by Rusko postupně vyčerpávalo své rezervy na splátky dluhu, a nemohlo je tak využít třeba k financování války na Ukrajině.
Pokud Rusko zítra opravdu zbankrotuje, půjde o první bankrot země vůči zahraničí od začátku roku 1918, kdy vůdce bolševiků Vladimir Iljič Lenin stornoval carský dluh poté, co roku 1917 stanul v čele Rady lidových komisařů.
Bankrot však nelze chápat doslovně, jde opravdu o technický bankrot. Rusko bude mít nadále možnost financovat válčení na Ukrajině, například skrze příjem z vývozu energií, zejména plynu a ropy, do zemí EU.
Jen za svůj export fosilních paliv utržilo Rusko během prvních sto dnů války na Ukrajině celkem 93 miliard eur. To odpovídá zhruba 2300 miliardám korun. Částku uvádí studie finského Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší, kterou tento institut zveřejnil v polovině června.
Podle studie se EU stála během prvních sto dnů války odběratelem celkem 61 procent celkového ruského vývozu fosilních paliv, tedy zejména zemního plynu a ropy. Země EU pořídily v Rusku během ukrajinské války fosilní paliva za zhruba 57 miliard eur, což odpovídá přibližně 1400 miliardám korun. Znamená to tedy, že během války platí EU Rusku za fosilní energie průměrně zhruba 14 miliard korun denně.
Vývoz fosilních energií do EU tak nyní představuje hlavní zdroj příjmů ruské státní kasy. Z důvodu sankcí a právě nadcházejícího státního bankrotu si totiž může Rusko jen obtížně, pokud vůbec, půjčovat na dluhopisových trzích.
Stěžejními dovozci ruských energií jsou během války země patřící k největším ekonomikám EU, Německo a Itálie, a pak také Čína. To jsou tedy nyní hlavní faktičtí sponzoři bankrotujícího Ruska. Zajišťují, že Rusko bankrot bezprostředně prakticky nijak nepocítí.
Rusku k historicky rekordně vysokému objemu příjmů z vývozu značně dopomáhají vysoké ceny energií na světovém trhu. Průměrné ceny ruského vývozu jsou podle zmíněného finského institutu o přibližně 60 procent výše než ve stejnou dobu loňského roku, což Rusku umožňuje zcela potlačit nepříznivý dopad západních sankcí právě v oblasti obchodu s fosilními palivy.
Některé země navíc dokonce v době války navýšily svůj odbyt ruských fosilních paliv i hlediska ryze množstevního. Více tun, barelů či megawatthodin ruských paliv tak nyní nakupuje nejen Čína, Indie nebo Spojené arabské emiráty, ale také Francie, uvádí Centrum pro výzkum energie a čistého ovzduší.
Například v případě Francie jde podle finského institutu o vědomé rozhodnutí odebírat ruskou energii i v době války, neboť odběr Francie se většinově uskutečňuje na základě krátkodobých, nikoli dlouhodobých kontraktů. Krátkodobé kontrakty jsou takové, které se často nasmlouvaly už během války a pokud by Francie chtěla, mohla od nich také po invazi Ruska na Ukrajinu odstoupit.
Platební neschopnost čili bankrot spočívá tedy spíše v tom, že Rusko ztratí přístup na mezinárodní kapitálové trhy. Dramaticky mu zdraží obsluha dluhu a náklady půjčování si dokonce i třeba od čínských investorů. Bez toho bude obtížné získávat pro Rusko peníze na investice a zajišťovat ekonomický růst. Rusové se proto musí připravit na hluboký propad životní úrovně. Bankrotový stav Ruska může trvat třeba jedno desetiletí.
Záhadné rychlé radiové záblesky (FRB), krátké záblesky rádiových vln trvající jen několik milisekund, fascinují astronomy od svého objevu v roce 2007. Tyto extrémně energetické impulzy uvolní během okamžiku stejné množství energie, jaké Slunce vyprodukuje za celý den. Navzdory jejich četnosti však vědci stále hledají odpovědi na otázky, co tyto záblesky způsobuje, jak vznikají a odkud přicházejí, píše CNN.
Hokejisté Sparty Praha potvrdili svou dominanci v letošním ročníku Tipsport extraligy, když v 41. kole porazili Kladno 5:2. Na vítězství se nejvíce podíleli Michal Řepík a Michael Špaček, kteří shodně vstřelili dva góly.
Madonna využila významného dne – 20. ledna 2017, kdy byl Donald Trump slavnostně jmenován prezidentem USA – k tomu, aby uctila památku Martina Luthera Kinga mladšího.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vsadil na strategii diplomatického lichocení ve snaze získat podporu Donalda Trumpa, který byl znovu zvolen prezidentem Spojených států. Tato taktika, jež není v mezinárodních vztazích neobvyklá, má pro Ukrajinu zásadní význam, neboť země čelí dlouhodobé válce s Ruskem a její schopnost získat americkou podporu zůstává klíčová.
Marek Eben, známý moderátor, herec a hudebník, se rozhodl k nečekanému kroku, když oznámil svůj odchod z herecké scény. Po šestadvaceti letech se rozhodl odejít do „hereckého důchodu“ a vzdal se své role Jeníka v inscenaci Prodaná nevěsta aneb Pojď domů, ona brečí, která měla premiéru ve Studiu Ypsilon v červnu 1996.
Slavní lidé se často rádi vyjadřují k politice, což v uplynulých dnech udělala Emma Smetana. Dotkla se i osoby bývalého českého premiéra Andreje Babiše. Tomu to neuniklo a rozhodl se neméně ostře reagovat.
Český tenis zasáhla o uplynulém víkendu smutná zpráva, když ve věku pouhých 54 let zemřel Jiří Fencl. Úspěšný trenér vedl například Lucii Hradeckou, Markétu Vondroušovou nebo Ivetu Benešovou. Účast přinejmenším některé ze zmíněných tenistek se dá očekávat na posledním rozloučení, které proběhne na začátku příštího týdne.
Princ Harry loni v listopadu amerického prezidenta nevolil, ale tušil, co může nastat, pokud zvítězí Donald Trump. To se také stalo, republikánský politik se minulý týden vrátil do Bílého domu. A na Trumpa už lidé apelují, aby opět otevřel kauzu Harryho žádosti o víza.
Ukrajina čelí ostré kritice kvůli nedostatečné ochraně svých jaderných elektráren, které jsou klíčovým pilířem energetické infrastruktury země. Poté, co ruské nálety těžce poškodily většinu uhelných elektráren a největší ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží zůstává pod ruskou kontrolou, se země spoléhá na tři zbývající jaderná zařízení – Chmelnyckou, Rovenskou a Jižnoukrajinskou elektrárnu. Ty nyní pokrývají přibližně 60 % celkové výroby elektřiny. Zákonodárci a odborníci však upozorňují, že státní společnost Energoatom včas nepodnikla dostatečné kroky k jejich ochraně před možnými útoky, píše Politico.
Mahulena Bočanová je úspěšnou herečkou, ale profesní kariéru má možná tak trochu na vedlejší koleji od chvíle, co se stala maminkou. Narodilo se jí totiž dítě, které není tak úplně obyčejné. Sama měla krásné dětství.
Lékaři u Markéty Konvičkové před několika lety odhalili nádor, který jí od té doby zásadním způsobem ovlivňuje život. Fanoušci možná ani netušili, jak moc jí zasahuje do každodenní reality. Zpěvačka se ale rozhodla jít s pravdou ven.
Ukrajinský zpravodajský portál Strana.ua zveřejnil 26. ledna údajný plán administrativy Donalda Trumpa na ukončení války na Ukrajině během 100 dní. Tento dokument, jehož autenticitu nelze podle webu Meduza ověřit, popisuje časový harmonogram a podmínky potenciální mírové dohody. Současně turecký novinář Abdulkadir Selvi v deníku Hurriyet informoval, že jednání mezi Ukrajinou a Ruskem by mohla začít v dubnu nebo květnu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem jako možným mediátorem.