Senátoři schválili členství Finska a Švédska v NATO

Senát dnes podle očekávání hladce schválil rozšíření Severoatlantické aliance (NATO) o Finsko a Švédsko. Oba severské státy o vstup do aliance požádaly počátkem července kvůli ruské invazi na Ukrajinu, a rozhodly se tak ukončit svou neutralitu.

NATO

Souhlas za Česko se začleněním obou skandinávských zemí do NATO musí dodat ještě Sněmovna, která by se k tomu mohla sejít koncem srpna, a podepsat prezident. Jeho mluvčí dnes ČTK napsal, že Miloš Zeman vstup obou zemí do aliance od začátku podporoval.

Premiér Petr Fiala (ODS) na twitteru senátorům poděkoval. "Ve Sněmovně očekávám podobně hladký průběh hlasování. Pevně doufám, že ratifikační proces proběhne hladce ve všech zemích aliance," uvedl. Sněmovna by vstup Švédska a Finska do NATO měla projednat koncem srpna.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN) senátorům řekl, že rozšíření NATO o Finsko a Švédsko "je v plném zájmu České republiky". Předseda senátního výboru pro obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý) vyzdvihl obranyschopnost obou kandidátských států, které budou přínosem pro alianci.

Švédské členství schválil Senát jednomyslně hlasy všech svých 66 přítomných členů. Pro členství Finska hlasovalo 64 ze 65 přítomných senátorů a pouze Lumír Aschenbrenner (ODS) se podle záznamu hlasování zdržel. Následně senátorům sdělil, že se zdržel omylem a chtěl hlasovat souhlasně. Podobně Petr Vícha (ČSSD) uvedl, že podpořil členství obou zemí v NATO, ale v případě Finska jeho vůle nebyla hlasovacím zařízením zaznamenána.

Aby se obě země staly členy, musí přístupové dokumenty ratifikovat všech 30 aliančních států. Zatím je schválilo 23 zemí NATO, přičemž v úterý americkou ratifikaci dokončil svým podpisem prezident Joe Biden. Nejpomalejší jsou tak s ratifikací ve Španělsku, Portugalsku, Slovensku, Řecku, Maďarsku a v Turecku.

Turecko si vymínilo pro ratifikaci splnění svých požadavků spojených s kurdskými členy skupin, které Ankara označuje za teroristické. Především Švédsko se v očích Ankary nesnaží dostatečně. Na konci července turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vytkl Stockholmu, že se dostatečně nepodílí na boji proti terorismu. Ankara žádá po obou severských zemí vydání několik desítek členů kurdských a opozičních skupin, zatím v tom ale byla neúspěšná.

Fischer k žádosti obou zemí uvedl, že Evropa se v důsledku ruské invaze na Ukrajinu mění způsobem, který si ruský prezident Vladimir Putin nepředstavoval. Podotkl, že Švédsko disponuje v aktivní službě 23.000 vojáky, jejichž počet se může mobilizací zvýšit až na 280.000. Finsko, které má z evropských zemí nejdelší společnou hranici s Ruskem, má až 900.000 záložníků, uvedl Fischer. Finsko podle něj patří mezi dělostřelecké velmoci, Švédsko má jedny z nejsilnějších vzdušných sil.

Přístupové protokoly jsou formálně mezinárodními smlouvami prezidentského typu. Obě parlamentní komory dávají souhlas s ratifikací, kterou představuje následný podpis prezidenta.

Témata: Senát ČR | NATO | Finsko | Švédsko

Volby: Hnutí ANO ve většině krajských měst triumfuje. V prvním kole se…

24.09.2022 23:59 Aktualizováno Lidovci vedli ze stran kandidujících samostatně před ODS a STAN v obecních volbách i po sečtení…

Volby v Praze vyhrává Spolu před hnutím ANO. Primátorem může být Svoboda

24.09.2022 23:53 Aktualizováno Piráti budou usilovat o místo ve vedení hlavního města Prahy. Zda získají křeslo primátora, bude…

V Hradci Králové vyhrálo hnutí ANO, chce koalici s ODS

24.09.2022 23:47 Aktualizováno Hnutí ANO, které v komunálních volbách v Hradci Králové jasně zvítězilo, by chtělo vytvořit koalici…

Vítězné hnutí ANO chce v Ústí nad Labem vyjednávat o koalici se všemi

24.09.2022 22:58 Aktualizováno Komunální volby v Ústí nad Labem vyhrálo hnutí ANO, získalo 13 mandátů v zastupitelstvu, které má…

Ve Zlíně vyhrálo volby hnutí ANO. Jednání o koalici začnou ještě dnes

24.09.2022 22:56 Komunální volby ve Zlíně vyhrálo stejně jako v minulých volbách hnutí ANO, získalo 14 mandátů v…

O vítězi voleb se v Plzni rozhoduje mezi hnutím ANO a SPOLU

24.09.2022 22:54 Lídr koalice SPOLU v Plzni doufá, že ODS, TOP 09 a KDU-ČSL budou členy nové koalice ve městě. SPOLU…

Ve volbách v Liberci vyhrají Starostové pro Liberecký kraj před ANO

24.09.2022 22:46 Komunální volby v Liberci vyhraje podle propočtu ČTK kandidátka SLK, tedy Starostové pro Liberecký…

Komunální volby v Pardubicích vyhrává ANO, SPOLU je druhé

24.09.2022 22:44 Komunální volby v Pardubicích podle propočtu ČTK vyhrálo ANO. Na druhém místě bude pravděpodobně…

V Ostravě zvítězilo hnutí ANO, osloví stávající partnery i Ostravaka

24.09.2022 22:36 Aktualizováno Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO) je s výsledkem voleb spokojen. V krajské metropoli už začala…

V Olomouci vyhrálo hnutí ANO, zahájí povolební jednání

24.09.2022 22:34 Aktualizováno Vítězné ANO zahájí v Olomouci povolební jednání v neděli, kdy se jeho tým plánuje postupně sejít se…

Související:

Nejnovější