Světová populace zřejmě dosáhla počtu osmi miliard lidí už loni, byť podle prognóz OSN by se tak mělo stát až letos 15. listopadu. ČTK to v rozhovoru řekl Tomáš Kučera z katedry demografie a geodemografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Podle něho se odhady počtu, kterého by mohla světová populace celkově dosáhnout, pohybují mezi 9,5 až 11,5 miliardy lidí.
Kučera je přesvědčen o tom, že výsledná hodnota bude koncem 21. století někde mezi, tedy na úrovni zhruba 10,5 miliardy.
"Myslím, že tak rok a půl tady těch osm miliard už máme," řekl Kučera. Podotkl, že sčítání se často vyznačují poměrně velkými nedopočty obyvatel, které v některých méně rozvinutých zemích mohou dosahovat hodnot až kolem deseti procent. "O kvalitě našich sčítání, u nichž se nedopočty pohybují na úrovni desetin procenta, se většině zemí ani nezdá. Přitom 'extraliga sčítání' se hraje do jednoho procenta," poznamenal.
Přesnost sčítání ve světě se však díky elektronizaci a využití administrativních údajů stále zvyšuje. "A to nemluvím o Skandinávii, kde mají nejrůznější registry propojené a prakticky nepotřebují klasické sčítání obyvatel. Tam si téměř vše spolehlivě posčítají z administrativních údajů, v terénu maximálně udělají pár výběrových šetření pro zjištění informací, které v registrech nejsou. Ve finále mají o obyvatelstvu informací více než kdokoliv jiný," uvedl Kučera. Přesto je přesvědčen o tom, že ani dnes nelze světovou populaci odhadnout s větší přesností než je 100 milionů osob.
Miliardové milníky jsou však podle vědce příležitost, jak upoutat pozornost k zásadním otázkám populačního vývoje. "Většina reálných systémů, ekonomické, sociální, politické, kulturní či některé ekologické systémy, bez lidí nemohou existovat. Jsou to spotřebitelé a producenti, příslušníci různých sociálních skupin, voliči, věřící hlásící se k různým církvím. Populaci a jejímu vývoji je potřeba věnovat odpovídající pozornost, neboť často představuje hlavní faktor dalšího rozvoje společnosti," zdůraznil Kučera. "V sociálních státech, mezi které se řadíme, je třeba demografické stárnutí zásadní otázkou příjmů a výdajů veřejných rozpočtů. My máme to štěstí, že chybějící pracovní sílu můžeme relativně snadno dovézt ze zahraničí a vše zorganizovat tak, aby byla přínosem pro společnost. Řada zemí však takové štěstí bohužel nemá," dodal vědec.
Ve věci takzvaného perspektivního růstu Kučera souhlasí s odhady OSN. Řekl, že zhruba za poslední půlstoletí se intenzita růstu světové populace, měřeno ročními přírůstky v procentech, snížila skoro o dvě třetiny. "Ještě nedávno jsem studentům vykládal, že roční globální přírůstek obyvatel je 1,1 procenta, Podle nejnovější zprávy OSN k osmi miliardám lidí však hodnota ukazatele činí jen 0,8 procenta. Přitom ještě začátkem 70. let se světová populace zvětšovala o dvě procenta ročně. Křivka jde dolů," konstatoval Kučera. Zdůraznil, že ve světě nehrozí globální přelidnění, přetrvává však nebezpečí přelidnění na regionální úrovni. A zároveň se prohlubuje nesoulad v rozmístění obyvatel a zdrojů.
Požár, který minulý týden zachvátil Los Angeles, způsobil nejen materiální škody, ale i tragédie, když si vyžádal ztráty na životech a zanechal mnoho lidí bez domova. Princ Harry a Meghan Markleová se od samého začátku zapojili do pomoci obětem, dokonce vyšli do ulic, aby se setkali s těmi, kteří utrpěli nejvíce. Některým však jejich gesto připadá jako nepřístojné divadlo, včetně známé herečky, která ho otevřeně kritizovala.
Počasí má podle dlouhodobého výhledu nadále sledovat trend klimatologicky stálejšího počasí. Například v příštím týdnu se denní teploty budou držet kolem nuly či lehce nad ní. Mělo by i sněžit, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Slovenský prezident Peter Pellegrini o víkendu poprvé od nástupu do funkce uděloval státní vyznamenání a jedno chtěl udělit populární herečce Zdeně Studenkové, která je dobře známá i v Česku. Ona ale metál odmítla přijmout. Dostalo se naopak na jejího kolegu Juraje Kukuru, s nímž má velmi napjaté vztahy.
Policie od pondělí zná identitu šesti obětí sobotní tragédie v mostecké restauraci U Kojota. Smutnou událost nepřežili čtyři muži a dvě ženy. Náročné vyšetřování požáru pokračuje.
Budoucnost vztahu Dary Rolins a Pavla Nedvěda se zdá být jasně narýsovaná z toho pohledu, že proběhly zásnuby a chystá se svatba. Existuje však i řada otázek. Řeší se například to, kde bude veselka.
Česko se letos definitivně zbaví závislosti na ruské ropě, protože je už nyní připravené přejít v případě výpadků ropovodu Družba na plné zásobování ropou přes TAL a IKL. Potvrdili to premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Společnost MERO ČR a konsorcium TAL totiž dokončily hlavní technické práce na projektu TAL-PLUS.
Agátě Hanychové se přímo před zraky slavné maminky Veroniky Žilkové stal velký trapas. Lidé na módní přehlídce viděli i to, co vidět neměli.
V Česku bylo možné od úterního rána na některých místech pozorovat zajímavý úkaz. Šlo o díry v oblačnosti s poměrně neobvyklým vzhledem.
Ruský prezident Vladimir Putin se od počátku své vlády snažil vybudovat obraz neotřesitelného lídra, který pevně ovládá svou zemi i její mezinárodní vliv. Nicméně současné události, a zejména porážka jeho spojence Bašára Asada v Sýrii, vrhají stín pochybností na stabilitu jeho režimu. Pád syrského prezidenta do exilu v Moskvě je nejen symbolem ztráty ruských imperiálních ambicí na Blízkém východě, ale i varovným signálem pro Putina samotného.
Karel Šíp patří k hvězdám českého šoubyznysu, ale ještě větším jménem je Jiří Suchý. Oba muže pojí přátelství, ale legendární principál Semaforu má problém s jedním označením, které populární moderátor pro lidi svého druhu vymyslel.
Česko v současnosti čelí rostoucí epidemii respiračních onemocnění, zejména chřipky, která výrazně zatěžuje zdravotnická zařízení.
Anička Slováčková se během boje se zákeřnou nemocí potýká s nejrůznějšími výkyvy, což vědí i její fanoušci, které poctivě informuje. Pravdou ale je, že dcera slavných rodičů zvažovala, že se lidem úplně ztratí z očí.