Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 69 ruských útoků v pěti směrech, přičemž epicentrem bojů zůstává město Bachmut. Uvedl to dnes ve svém ranním operačním hlášení ukrajinský generální štáb. Ruské invazní síly podle něj pokračují v útocích také ve směrech na Lyman, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske na východě Ukrajiny.
V regionech u měst Záporoží a Cherson jsou Rusové v defenzivě, tvrdí ukrajinský štáb.
"V bachmutském směru naši obránci odrazili útoky nepřítele u obcí Bachmut, Ivanivske, Bohdanivka a Hryhorivka," uvádí velení ukrajinských ozbrojených sil s odkazem na místa v Doněcké oblasti. Hlásí rovněž neúspěšné pokusy Rusů o útočné akce v dalších regionech, například u obce Kreminna v Luhanské oblasti nebo u Avdijivky a Marjinky v Doněcké oblasti.
"V záporožském a chersonském směru se ruští vojáci brání," tvrdí ukrajinský generální štáb. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
V Bachmutu pokračovaly těžké boje, obě strany přitom podnikají protiútoky, uvedla dnes ráno agentura Reuters. Ruské invazní síly se toto město snaží dobýt už řadu měsíců a Bachmut se stal jedním z hlavních ohnisek současných bojů. Kyjev i Moskva dlouhodobě tvrdí, že v bitvě o Bachmut zabily značné množství nepřátelských vojáků. O vlastních ztrátách neinformuje pravidelně ani jedna strana konfliktu.
Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední zprávě o situaci na bojišti píše, že ruské útočné operace v posledních týdnech zpomalily, což by podle něj mohlo svědčit o tom, že ruská jarní ofenzíva na Donbase se může blížit ke svému vyvrcholení. "Ukrajinské síly pravděpodobně podnikly lokální protiútok jihozápadně od Bachmutu," píše ISW, podle něhož byl ukrajinský protiútok jihozápadně od obce Ivanivske, která se nachází asi šest kilometrů od Bachmutu, zřejmě úspěšný.
Analytici institutu zároveň upozorňují na stále častější ruské debaty o možné ukrajinské protiofenzivě v oblasti Bachmutu. "Narůstající ruské diskuze... naznačují, že ruské zdroje jsou čím dál nejistější ohledně schopnosti ruské armády udržet iniciativu v okolí Bachmutu," píše institut. Pokračující ruské útoky na východě Ukrajiny podle ISW nepřinesly v prvních měsících letošního roku více než postupné taktické úspěchy.
"Rusko do těchto různých ofenzivních snah zapojilo přibližně 300.000 mobilizovaných vojáků. Jestliže 300.000 ruských vojáků nedokázalo Rusku zajistit rozhodující ofenzivní převahu na Ukrajině, tak je velmi nepravděpodobné, že by nasazení dalších sil v budoucích mobilizačních vlnách přineslo letos dramaticky odlišný výsledek," domnívá se americký institut. Ukrajina má proto podle něj dobré předpoklady k tomu, aby znovu získala iniciativu a zahájila protiofenzívy v kriticky důležitých sektorech frontové linie.
Britské ministerstvo obrany si dnes ve své pravidelné analýze bojů všímá situace u Avdijivky, která se nachází nedaleko Doněcku - tedy města, které už léta ovládají proruští separatisté. Avdijivka je poblíž frontové linie od roku 2014, kdy na východě Ukrajiny vypukl ozbrojený konflikt mezi Moskvou podporovanými separatisty a ukrajinskou armádou. Ruské invazní síly, které zemi napadly na konci loňského února, podle něj v posledních třech týdnech zaznamenaly v okolí Avdijivky "plíživé zisky".
Avdijivka je nyní z velké části zničena, konstatuje britský resort obrany, jenž se opírá o informace vojenské rozvědky. "S tím, jak bude bitva pokračovat, bude pravděpodobně za obzvláště obranyschopný klíčový terén považován rozsáhlý komplex avdijivských koksáren," míní britské ministerstvo. Z taktického hlediska je podle něj situace u Avdijivky podobná té u Bachmutu. "Ukrajinské síly pokračují v organizované obraně, ale jejich zásobovací linie na západě stále více ohrožuje ruská obkličovací operace," dodal resort.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.
Legendární herečka Jiřina Bohdalová o víkendu oslavila své 94. narozeniny. Významné životní jubileum pojala stylově, v kruhu nejbližších přátel a rodiny. Soukromá oslava proběhla v sobotu večer v oblíbené pražské restauraci Zelená zahrada, ačkoliv o jejím konání se veřejnost dozvěděla až zpětně. Atmosféra večera se nesla v duchu přátelství, dobrého jídla, hudby a vzpomínek.
Když ve čtvrtek zemřel Jiří Bartoška, jeden člověk musel čekat, že se mu ozvou. Marek Eben totiž patří ke karlovarskému filmovému festivalu stejně neodmyslitelně. Populární moderátor prozradil, že Bartošku trápily i další zdravotní potíže, nejen ty, o kterých se dobře vědělo. Zesnulý herec si ale nikdy nestěžoval.
Začíná víkend, který by neměl přinést výraznou změnu počasí v Česku. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ráno hrozí přízemní mrazíky, přes den se oteplí pod hranici dvacítky.