V roce 2050 může v ČR žít podle odhadů lékařů až 300.000 lidí s různými demencemi. Teď jich je 140.000 léčených, přes 60 procent z nich s Alzheimerovou chorobou. Ještě jednou tolik lidí ale nemusí o své nemoci vědět.
Lékaři z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně z různých odborností proto pracují na národním akčním plánu, jehož součástí jsou doporučené postupy pro jejich léčbu a budování sítě zdravotnických zařízení, která o ně pečují. Řekli to dnes na tiskové konferenci.
Nové doporučené postupy mají stanovit, jestli při podezření na vznikající demenci mají lidé navštívit svého praktického lékaře nebo specialistu neurologa či psychiatra. Nejednotné jsou i doporučené postupy. "Kvůli tomu se řada lidí dostane k léčbě pozdě, mnoho rodin je zoufalých, protože neví, na co mají nárok, není definována sociální podpora a podobně," uvedl přednosta Neurologické kliniky 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (3. LF UK) a Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.
Nemocných přibývá zejména kvůli stárnutí populace. U lidí ve věku 80 až 84 let trpí nějakou formou demence asi 12 procent, z devadesátníků každý druhý. Praktičtí lékaři na první příznaky demence vyšetřují každého pacienta nad 65 let při preventivní prohlídce. Varujícím příznakem může být například neschopnost zapamatovat si tři slova nebo správně zakreslit čas do hodin.
Vláda loni schválila Národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc a obdobná onemocnění 2020–2030 (NAPAN). Od letošního roku pracují na novém doporučeném postupu léčby mezioborové pracovní skupiny. "Měl by definovat role, kompetence a dostupnost jednotlivých lékařských specialistů nebo systém diagnostiky a léčby. Také jasně určí systém úhrad jednotlivých úkonů nebo možností předepisovat léky," vysvětlila garantka geriatrie 3. LF UK a Interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Hana Vaňková.
Důvodem poddiagnostikovanosti je podle Rusiny také to, že nemoci jsou v pokročilých stadiích obtížně léčitelné, což vrhá obecně na účinnost léčby špatné světlo. Prvotní příznaky jsou zase naopak bagatelizované s tím, že jsou ve stáří normální. Zejména v regionech vzdálených od velkých nemocnic chybí o nemocné i ambulantní péče.
Z pacientů s demencemi se potýká asi 60 procent s Alzheimerovou chorobou. Podle odhadů postihuje zhruba dvě procenta lidí ve věku nad 65 let. Každých pět let se podle odborníků podíl znásobí, postihuje zhruba dvakrát častěji ženy než muže.
Náklady na léčbu stojí zhruba 40.000 korun, od roku 2014 se téměř zdvojnásobily. Finanční dopady ale nemoc nemá jen do veřejného zdravotního pojištění, ale také na sociální oblast a rodiny pacientů, protože je mnohdy nutné jejich umístění v pobytových zařízeních. Takzvané domovy se zvláštním režimem zřizují města či soukromníci. V městských zařízeních je cena kolem 10.000 až 12.000 korun za měsíc, v soukromých nejčastěji přibližně 15.000 až 25.000 Kč měsíčně. Příspěvek na péči, který dostává rodina od státu, jde přímo zařízení.
Alzheimerova nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí, tedy myšlení, paměti a úsudku. Nemocný má čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky nebo je zmatený. V posledních stadiích není schopen se o sebe postarat. Roli hrají i rizikové faktory, jako jsou deprese, dlouhodobý stres, škodliviny z vnějšího prostředí, nezdravá strava či nezdravý životní styl.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.
Legendární herečka Jiřina Bohdalová o víkendu oslavila své 94. narozeniny. Významné životní jubileum pojala stylově, v kruhu nejbližších přátel a rodiny. Soukromá oslava proběhla v sobotu večer v oblíbené pražské restauraci Zelená zahrada, ačkoliv o jejím konání se veřejnost dozvěděla až zpětně. Atmosféra večera se nesla v duchu přátelství, dobrého jídla, hudby a vzpomínek.