S přijímáním uprchlíků z Ukrajiny souhlasí tři čtvrtiny Čechů. Pro možnost jejich trvalého usazení v České republice je ale jen deset procent obyvatel. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Z výsledků je patrné, že se česká veřejnost staví k přijímání běženců před ruskou invazí vstřícněji, než jak se v minulosti stavěla k přijímání uprchlíků z Blízkého východu a severní Afriky.
Souhlas s přijímáním ukrajinských uprchlíků vyjádřilo v průzkumu 75 procent lidí. Rozhodně pro bylo 27 procent a spíše pro 48 procent dotázaných. Proti přijetí se postavila téměř čtvrtina dotázaných. Rozhodně proti bylo osm procent a spíše proti 15 procent respondentů.
"Podrobnější analýza ukázala, že vyšší podporu přijímání uprchlíků z Ukrajiny vyjadřují absolventi vysokých škol, dotázaní s dobrou životní úrovní vlastní domácnosti," uvádějí autoři průzkumu. Z hlediska politické orientace vyjadřovali podporu přijímání uprchlíků lidé hlásící se k pravici a ti, kdo se zajímají o situaci na Ukrajině či o situaci běženců z této země.
Pro možnost trvalého usazení ukrajinských uprchlíků v České republice se vyslovila desetina dotázaných. Pro pouze dočasné přijetí s následným návratem do země původu, jakmile to bude možné, by souhlasilo 75 procent Čechů. Názor, že by Česko uprchlíky z Ukrajiny neměli přijímat vůbec, podpořilo 13 procent respondentů.
Lidí, kteří přijetí uprchlíků z Ukrajiny neodmítají, se autoři průzkumu ptali také na to, jaký počet by Česká republika podle nich měla přijmout. V případě dlouhodobého přijetí se zhruba třípětinová většina respondentů vyslovila pro to, aby jejich počet byl do 100.000. Dalších 37 procent soudilo, že by jejich počet měl být nanejvýš 50.000. V případě krátkodobého přijetí téměř třetina dotazovaných uvedla jako akceptovatelný počet uvedla 250.000 a výše, další čtvrtina uváděla 100.000 až 250.000, a 28 procent by souhlasilo s maximálně 100.000 uprchlíků.
Otázka na přijímání uprchlíků z Ukrajiny se v průzkumu CVVM letos objevila poprvé. V minulosti ale byla respondentům pokládána otázka zkoumající postoje k přijímání uprchlíků z Blízkého východu a severní Afriky. Ze srovnání podle autorů průzkumu vyplývá, že k jejich přijímání se česká veřejnost stavěla mnohem odmítavěji, než je tomu v případě Ukrajinců. Například v lednu 2016 se proti přijímání uprchlíků vyslovily skoro dvě třetiny respondentů a v říjnu 2017 odmítavý postoj zaujímalo sedm z deseti dotázaných.
Ruská invaze na Ukrajinu začala letos 24. února. CVVM sbíralo názory na uprchlíky z této země od 18. března do 9. května. Do průzkumu se zapojilo 845 obyvatel ČR ve věku od 15 let.
Eva Burešová je momentálně zaneprázdněna účastí v letošní řadě Let's Dance, což je slovenská obdoba StarDance. Nejspíš přitom nepočítala, že se v souvislosti s působením v této show bude řešit její vztah s kuchařem Přemkem Forejtem. A právě on teď pronesl zajímavá slova.
V Česku bez problémů nakoupíte ještě několik dní, ale během dubna musíte počítat s jednodenním omezením prodeje v obchodech kvůli velikonočním svátkům.
Kauza psychiatra Jana Cimického ve středu nepokračovala, naplánované odvolací jednání bylo odročeno na 29. dubna. Informoval o tom web novinky.cz. Důvodem odročení byla nepřítomnost obžalovaného i jeho právního zástupce.
Nikdo se teď nedokáže vžít do Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové, kteří byli v neděli do poslední chvíle s milovanou dcerou Aničkou. Odešla po dlouhém a statečném boji s rakovinou, bylo jí 29 let. Je zjevné, že rodina se během jejího odcházení semkla. Všechny spory šly úplně stranou.
Česko si krátce před Velikonocemi užije velmi teplé jarní počasí. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teploty po nadcházejícím víkendu nadále porostou, budou ale hrozit i bouřky.
O dvou ranách do hlavy Michala Davida se mluvilo po konfliktu na československém plese na ostrově Tenerife. Pustit se do sebe měli miliardář Richard Chlad a Vlasta Hájek, manžel Zuzany Belohorcové. Podle posledních informací se to ale celé seběhlo trochu jinak.
Nebylo to tak veřejnosti prezentováno, ale zlom v boji Aničky Slováčkové se zákeřnou rakovinou nastával již před několika týdny. Tehdy herečka a zpěvačka přišla o jednu z hlasivek. Poslední dny života pak byly podle přátel zesnulé jedním velkým trápením.
Spousta slavných Čechů od nedělního večera uctila památku zesnulé Anny Slováčkové. Chybět mezi nimi nemohli ani členové rodiny Karla Gotta. Je to logické.
Česko očekává informace o posledním rozloučení s Annou Slováčkovou, která v neděli prohrála dlouhý boj se zákeřnou rakovinou. Rodina nyní naznačila, že pohřeb nemusí být veřejně přístupný. Lidé by ale měli mít možnost se s Aničkou rozloučit.
O víkendu se dočkáme pravého jarního počasí. Denní maxima totiž podle ČHMÚ.cz vyrostou nad 20 stupňů.
Anna Slováčková se mohla v závěru života spolehnout i na přítele Matěje, který se zamlouval i jejím rodičům. Jeden z nich dokonce věřil, že vztah se posune na další úroveň a dojde ke svatbě. Jak víme, tenhle sen už se nesplní.
Odvolací soud v Londýně dnes vyslechl tvrzení právního zástupce prince Harryho, podle kterého byl vévoda ze Sussexu nespravedlivě vyčleněn a podroben nižší a neodůvodněné úrovni bezpečnostní ochrany ve Spojeném království. Jde o nejnovější právní krok prince, který se snaží zvrátit rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž potvrdil, že Harry už nemá nárok na stejnou policejní ochranu, jakou mají ostatní aktivní členové královské rodiny.