Jurečka vytvořil tým, který má připravit důchodovou reformu

Marian Jurečka
Marian Jurečka, foto: Petr Čepela / INCORP images
ČTK 1. dubna 2022 16:39
Sdílej:

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ustavil tým, který má připravit důchodovou reformu. Jsou v něm experti, koaliční politici a zástupci ministerstev. Poprvé se sejde za týden, informovalo dnes ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v tiskové zprávě. Kabinet se v programovém prohlášení zavázal k tomu, že důchodovou reformu předloží do konce roku 2023 s cílem nastavit "stabilní systém férových důchodů".

MPSV označilo za cíl nového týmu připravit návrh, který zabezpečí adekvátní penze a zároveň stabilitu důchodového systému. "Aby systém byl dlouhodobě udržitelný, potřebujeme podpořit rodiny, flexibilitu práce a dořešit otázku penzí pro pracující v náročných profesích," uvedl v tiskové zprávě Jurečka.

Poradní tým je složený z expertů, zástupců koaličních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů a představitelů ministerstev práce a financí. Zhodnotit by měl i předchozí návrhy, především ty, které připravily důchodové komise pod vedením Martina Potůčka a Danuše Nerudové. Na základě toho by měl doporučit parametry změn důchodového systému. Potůčkovu komisi ustavila vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) v roce 2014, komisi vedenou Nerudovou zřídila předchozí ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) v lednu 2019.

Jurečka chce, aby systém podporoval odpovědnost lidí za stáří už od mládí. "S tím souvisí i aktivnější spoření na důchod a výraznější ocenění za počet vychovaných dětí," uvedl. Důchodový systém závislý na vybraném pojistném je podle Jurečky nutné stabilizovat dodatečnými příjmy. V reformě by chtěl také zajistit podporu flexibilních pracovních úvazků. Cílem není zvýšit věk odchodu do důchodu, pokud to nebude nutné.

MPSV chce umožnit postupný odchod do částečného důchodu spojený s částečnými pracovními úvazky a možností dobrovolně pracovat déle. Naopak v případě zaměstnanců v náročných profesích chce kabinet umožnit dřívější odchod do důchodu. Zásluhová složka důchodu má odrážet odvody daného člověka a počet vychovaných dětí. Snížit by se měla také potřebná délka doby pojištění pro dosažení nároku na důchod, nejlépe ze 35 na 25 let.

S tím, že český důchodový systém potřebuje zásadní reformu, souhlasily v posledních dekádách prakticky všechny parlamentní strany. Nad konkrétní podobou takové změny se už ale obecnou shodu najít nepodařilo. Jediným zásadním opatřením je postupné zvyšování důchodového věku. Další změnou bylo zavedení tzv. druhého důchodového pilíře, který prosadila vláda Petra Nečase (ODS) přes odpor levicové opozice od ledna 2013. Druhý pilíř zrušila koalice vedená ČSSD od ledna 2016.

Zamýšlená reforma penzí vychází z návrhů důchodové komise z minulého volebního období. Kabinet v programovém prohlášení slibuje mimo jiné zvýšení základní části penze všem, vyšší důchod za výchovu dětí, nový státní či veřejný fond ke spoření na stáří či dřívější penzi pro náročné profese.

 

Stalo se
Světové celebrity
Katy Perry

Místo oslav kritika. Katy Perry za let do vesmíru sestřeluje veřejnost i celebrity

Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.

České celebrity
Alena Vránová

Alena Vránová i Vladimír Ráž měli jasno. Pyšná princezna skončila

Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.

České celebrity
Leoš Mareš

Jak to vlastně má Leoš Mareš? Promluvit museli i další

Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena? 

České celebrity
Jiří Bartoška

Jiří Bartoška (†78) byl jeho prezidentem, ale ne otcem. Mezinárodní filmový festival odstartoval dříve, než se narodil

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.