Syrští povstalci obsadili většinu Aleppa, útočí proti nim ruské stíhačky

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto, foto: mil.ru
Libor Novák , newsbox.cz 30. listopadu 2024 20:25
Sdílej:

Syrská válka zažila další zásadní zvrat, když povstalci převzali kontrolu nad většinou druhého největšího města Aleppa. Podle britské monitorovací skupiny Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) došlo k intenzivnímu střetu mezi povstalci a vládními silami, přičemž ruské letectvo zareagovalo nálety na vybrané oblasti města. Tyto letecké útoky představují první takovou akci od roku 2016.

Během bojů, které zesílily od středy, zemřelo více než 300 lidí, včetně 20 civilistů, uvedl server BBC. Eskalace situace vyvolává otázky ohledně budoucnosti města i celého konfliktu. Povstalecké síly oznámily zákaz vycházení, který začal v sobotu v 17:00 místního času a potrvá do neděle. Tento krok má umožnit povstalcům konsolidovat své síly a promyslet další strategii.

Jedním z klíčových momentů v Aleppu bylo obsazení Al Basílova náměstí, kde povstalci strhli syrskou vlajku a sochu Basíla al-Asada, zesnulého bratra syrského prezidenta Bašára al-Asada.  Právě na tomto místě došlo k jednomu z nejničivějších náletů. Podle SOHR si ruské nálety v této oblasti vyžádaly životy nejméně 16 civilistů a dalších 20 bylo zraněno.

Aleppo, které bylo v minulosti ekonomickým centrem Sýrie, představuje strategicky i symbolicky klíčové město. Pokud povstalci udrží kontrolu, mohlo by to zásadně oslabit režim prezidenta Bašára al-Asada, jenž se dlouhodobě spoléhá na podporu Íránu a hnutí Hizballáh. Tato podpora však v posledních měsících slábne, což povstalcům umožňuje získávat nové pozice.

Syrská opozice překvapivě vstoupila do Aleppa, druhého největšího města země, pouhé tři dny po zahájení nečekané ofenzivy. Jedná se o první případ od roku 2016, kdy opozice obsadila území tohoto města, které předtím plně ovládly vládní síly.

Rebelové zahájili svůj útok ve středu a rychle postupovali přes několik vesnic v okolí Aleppa. Podle ověřených záběrů se v pátek večer dostali až do centra města, kde vztyčili vlajku syrské opozice. Tento konflikt představuje první výrazné střetnutí mezi syrskou opozicí a režimem prezidenta Bašára Asada za několik posledních let.

Syrská armáda prohlásila, že čelí „masivnímu útoku“, a oznámila posílení svých pozic. Místní obyvatelé však hlásí, že vládní síly opustily některé čtvrti v západní části Aleppa. Koalice opozičních sil známá jako Vojenské operační velení oznámila, že dobyla Vojenské vědecké výzkumné centrum na okraji města po „intenzivních střetech“ s režimními silami a íránskými milicemi.

Situace v Aleppu zůstává napjatá. Ověřená videa ukazují ozbrojené rebely ve čtvrti Nové Aleppo, kde strhli syrskou vlajku, a také v historické citadele. Prorežimní média však zpochybňují rozsah postupu opozice a sdílejí záběry prázdných náměstí.

V pátek došlo k útoku na studentskou ubytovnu Aleppské univerzity, který si vyžádal čtyři oběti. Syrská státní média viní opozici, což ale rebelové popírají. Zároveň pokračovaly vládní nálety na povstalecké oblasti v Aleppu a Idlibu. Během útoků bylo zabito nejméně 15 civilistů a další desítky zraněny.

Robert Ford, poslední americký velvyslanec v Sýrii, označil ofenzívu za důkaz oslabení vládních sil. Podle něj jsou některé jednotky téměř zcela poraženy. Tento vývoj představuje největší bojové střety v severozápadní Sýrii od roku 2020, kdy vládní síly za podpory Ruska a Íránu převzaly kontrolu nad klíčovými oblastmi.

Rusko, klíčový spojenec syrského režimu, reagovalo nálety na pozice povstalců v Aleppu a Idlibu. Podle ruské agentury TASS tyto útoky zabily nejméně 200 bojovníků. Moskva zároveň slíbila dodávku nového vojenského vybavení v průběhu příštích 72 hodin.

Ofenzíva povstalců se odehrává v době, kdy jsou íránem podporované skupiny, především libanonský Hizballáh, zaneprázdněny vlastními konflikty. Hizballáh, který podporuje syrské vládní síly od roku 2015, ukončil teprve ve středu dvouměsíční válku s Izraelem příměřím. 

Stalo se
Zahraničí
Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Nešlo o závadu. Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

Domácí
Velemlok čínský Karlo

Zemřel velemlok čínský Karlo. Pražskou zoo dostal do knihy světových rekordů

V pražské zoologické zahradě před Vánocemi zemřel velemlok čínský Karlo, který byl dlouhé roky považován za největšího obojživelníka na světě. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek o této smutné události informoval na sociální síti X. 

České celebrity
Eva Adamczyková

Eva Adamczyková: Tragická ztráta den před Vánoci

Ze švýcarského horského střediska Arosa přišla tragická zpráva o smrti teprve 26leté snowboardcrossařky Sophie Hedigerové, která zahynula den před Štědrým dnem pod lavinou. Mladá sportovkyně, která byla mimo jiné soupeřkou české závodnice Evy Adamczykové, se stala obětí přírodního živlu během svého oblíbeného freeridu. Informace o této tragédii přinesla švýcarská média.

České celebrity
Jiří Krampol

Jiří Krampol měl na Vánoce své plány. Jak se vydařily?

Jiří Krampol před více než čtyřmi lety přišel o manželku, ale se samotou se stále nesmířil. Není proto divu, že o Vánocích vyhledává společnost svých přátel. Letos se zdálo, že má dlouho dopředu jasno o tom, s kým bude. Jenže nakonec se jeví být všechno trochu jinak.