V loňském roce v Česku přibylo 13.900 firem

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 19. ledna 2023 10:01
Sdílej:

V loňském roce v Česku přibylo 13.900 firem. To je o 1500 méně než předloni, ale o 2800 více než v covidovém roce 2020. Celkem vzniklo 28.297 společností, o 1543 méně než v roce 2021. Zaniklo jich 14.397, srovnatelně s předchozím rokem. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF - Czech Credit Bureau na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

"Po zvýšení čistého přírůstku firem v roce 2021 nastal loni návrat ke klesajícímu trendu z předchozích let. Je to následkem současného nejistého ekonomického prostředí, které znesnadňuje rozhodování společností. Vzhledem k cenám energií a dalších vstupů do podnikání očekáváme, že ochlazení zájmu o firemní podnikání bude pokračovat přinejmenším i v letošním roce," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V prosinci bylo podle firmy založeno 2311 společností, o 374 méně než za stejné období roku 2021 a nejméně od roku 2013. Zároveň zaniklo 1481 firem. Čistý prosincový přírůstek tak činil 830 firem, což je druhý nejnižší počet v loňském roce po září.

V roce 2022 vzniklo nejvíce společností v Praze (13.950), v Jihomoravském kraji (3445) a v Moravskoslezském kraji (2186). Nejméně potom v Karlovarském kraji (361) a na Vysočině (508). V žebříčku zaniklých firem opět vede Praha (7507), následovaná Jihomoravským krajem (1440) a Moravskoslezským krajem (1112), uvedl CRIF.

I přes pokles počtu vzniklých obchodních společností se v uplynulém roce vzájemný poměr vzniklých a zaniklých firem meziročně výrazněji nezměnil. Na deset zaniklých loni připadlo 20 vzniklých, v roce 2021 to bylo o jednu více. Avšak ještě v roce 2020 to bylo jen 17 společností.

Nejrychleji se počet společností zvyšoval na Vysočině, kde připadlo 40 nových firem na deset zaniklých. Na druhém místě byl loni Olomoucký kraj (30 nových na deset zaniklých), následovaný Zlínským a Pardubickým (28 nových na deset zaniklých). Jediným krajem, ve kterém se počet společností loni snížil, byl Ústecký kraj, kde na deset zaniklých firem připadlo pouze devět vzniklých.

Nejvíce firem loni vzniklo v odvětví nakládání s nemovitostmi, a to 5185. Následoval obchod s 4663 novými společnostmi a zpracovatelský průmysl, kde vzniklo 3319 firem. Nejvíce společností zaniklo v obchodu (4546), v nakládání s nemovitostmi (3028) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (1793).

Ve všech odvětvích se počet firem zvyšoval, s výjimkou obchodu, kde se prakticky nezměnil. Rychlý růst zaznamenalo zemědělství, kde na deset zaniklých firem připadlo 60 vzniklých, odvětví informačních a komunikačních činností (37 vzniklých na deset zaniklých) a doprava a skladování (30 vzniklých na deset zaniklých).

Témata:
Stalo se
České celebrity
Pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky

OBRAZEM: Lidé v Česku vzpomínají na Jiřího Bartošku, zakládají pietní místa

Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.

České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová prozradila, jak to u nich doma vlastně mají

Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství? 

Světové celebrity
Justin Timberlake

Hollywood se otřásl v základech: Justin Timberlake se bude rozvádět?

Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.

Světové celebrity
Katy Perry

Místo oslav kritika. Katy Perry za let do vesmíru sestřeluje veřejnost i celebrity

Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.