Na Pražském hradě od středečního dopoledne probíhal prezidentský summit Visegrádské čtyřky (V4). Český prezident Petr Pavel přivítal protějšky Zuzanu Čaputovou, Andrzeje Dudu a Katalin Novákovou. Prezidenti se shodují, že důležité je především znát průsečíky pro spolupráci všech čtyř zemí.
Hlavy států přijely na Pražský hrad v 10 hodin, aby se zúčastnily oficiálního uvítacího ceremoniálu na I. nádvoří a podepsaly se do návštěvní knihy. Přes poledne se konalo plenární jednání, po kterém následoval oběd, vyplývá z programu na webu Hradu. Od 15 hodin se uskutečnila tisková konference.
Tématem oficiálních jednání byly společné projekty, aktuální zahraničněpolitická situace, důsledky pokračující ruské agrese na Ukrajině na střední Evropu, situace na Blízkém východě či podpora politiky rozšíření Evropské unie. Například na podobě pomoci Ukrajině se země momentálně neshodnou.
Podle Zuzany Čaputové však platí, že navzdory rozdílům v názorech či hodnotových postojích chtějí státy V4 spolupracovat na praktické úrovni. "Jsme sousedé a v dobrém smyslu slova jsme odsouzeni ke spolupráci. Ta geografie, faktor sousedství přesahuje mandáty nás politiků," uvedla podle TASR.
"Naše názory se v čase mění, ale zůstáváme sousedy a naším úkolem je pěstovat dobré sousedské vztahy. Je důležité, abychom naše pozice na různé otázky znali a věděli, kde jsou průsečíky pro naši spolupráci. Máme společný zájem na propojování našich ekonomik a dopravní infrastruktury, podpoře mezilidských kontaktů i na trvající podpoře Ukrajiny," napsal Petr Pavel po summitu na sociální síti X.
Česko předsedá V4, přičemž se snaží navázat na úsilí slovenského předsednictví, během kterého se prezidenti setkali loni v říjnu. ČR tehdy ještě zastupoval Miloš Zeman.
Legendární britský zpěvák Elton John, známý nejen svými ikonickými hity, ale také angažovaností v charitativních aktivitách, přiznal, že kvůli problémům se zrakem nemůže vidět svůj nový muzikál The Devil Wears Prada, který měl premiéru v londýnském West Endu. Sedmasedmdesátiletý umělec přiznal, že ztráta zraku na jednom oku a výrazné zhoršení vidění na druhém mu znemožnily naplno si užít výsledek své práce.
Na konci léta šokovalo českou veřejnost úmrtí populárního herce Karla Heřmánka. Největší ranou byl jeho nečekaný odchod pro rodinu. Až s odstupem tří měsíců se jeden z pozůstalých rozhodl promluvit o tom, jak rodina momentálně funguje.
Situace v Jižní Koreji je nadále mimořádně chaotická a zároveň ukazuje sílu tamní demokracie. Po bouřlivé noci, kdy prezident Jun Sok-jol vyhlásil a následně zrušil stanné právo, dochází podle BBC k dalším významným politickým událostem.
Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.
Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Největší změny zpravidla nastávají na Nový rok, ale Pražská integrovaná doprava je načasovala o měsíc dříve. Zásadní změny nastaly od neděle 1. prosince u spojů mezi hlavním městem a okolím. Novinky jsou to všelijaké, cestující si musí zvykat na linky úplně nové či jedoucí pod novými čísly nebo na jiné autobusy.
Vzhledem k aktuální geopolitické situaci, válce na Ukrajině a zvýšenému napětí v oblasti Baltského moře věnují země severní Evropy, především pobaltské státy a jejich skandinávští sousedé, stále větší pozornost přípravám svých občanů na případnou krizi či válku.