Zahraniční obchod Česka se zbožím skončil v únoru schodkem 4,4 miliardy korun, což byl o 25,7 miliardy Kč horší výsledek než ve stejném měsíci před rokem. Hůře se dařilo hlavně vývozu motorových vozidel. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Vývoz zboží z Česka v únoru vzrostl meziročně o sedm procent na 329,7 miliardy korun. Hodnota dovozu stoupla o 16,5 procenta na 334,1 miliardy Kč. Meziměsíčně se export po sezonním očištění snížil o 2,6 procenta a import klesl proti lednu o 0,3 procenta.
Bilance zahraničního obchodu se zeměmi Evropské unie (EU) se v únoru meziročně zhoršila o 6,1 miliardy Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 19,3 miliardy korun.
"Zahraniční obchod v únoru skončil v deficitu 4,4 miliardy Kč. V minulých letech přitom platilo, že druhý kalendářní měsíc roku býval většinou ve znamení kladné obchodní bilance," uvedl vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička. Loni v únoru vykázal zahraniční obchod ČR přebytek 21,3 miliardy Kč a předloni 19,7 miliardy korun.
Letošní únorovou bilanci nepříznivě ovlivnilo především meziroční snížení přebytku obchodu s motorovými vozidly o 8,8 miliardy korun, způsobené poklesem vývozu o 8,5 miliardy Kč. "Meziročně horší údaje pozorujeme už osmý měsíc v řadě," upozornil Konvička.
V druhém kalendářním měsíci letošního roku se také dále prohloubil deficit s ropou a zemním plynem o 8,2 miliardy Kč a základními kovy o šest miliard korun. Naopak příznivý vliv měl zejména vyšší přebytek obchodu s elektřinou, plynem, párou a klimatizovaným vzduchem o 4,8 miliardy korun.
Analytici: Dopady dění na Ukrajině se v zahraničním obchodu plně teprve projeví
Výsledek zahraničního obchodu za únor byl horší, než analytici předpokládali. Teprve v březnu se přitom naplno projeví dopady dění na Ukrajině. Podniky se stále potýkají s nedostatkem dílů, navíc stále zdražují výrobní materiály. Tento problém bude pravděpodobně dále přetrvávat. Vyplývá to z vyjádření ekonomů, které dnes ČTK oslovila.
"Bilance byla v meziročním srovnání tažena vzhůru především vyšším exportem elektřiny a negativně se projevil zejména vyšší dovoz ropy a plynu, nižší vývoz automobilů a dílů a vyšší dovoz základních kovů," uvedl ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.
Export si proti loňskému únoru polepšil o sedm procent. Analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht upozornil, že ve vývozech se nepříznivě projevil přebytek obchodu s motorovými vozidly, což poukazuje na slabší tempo výroby. Za letošní první dva měsíce roku bylo podle něj vyrobeno nejméně automobilů od roku 2010. Problémem jsou zejména chybějící díly.
Analytiky překvapil meziroční nárůst dovozu o 16 procent. "Dynamiku importů přifoukly vysoké ceny komodit na světových trzích. Obchod se zemním plynem a ropou tak navýšil deficit na 8,2 miliardy korun z lednových 7,2 miliard korun," řekl Vagenknecht.
Další špatnou zprávou pro zahraniční obchod je podle Tomáše Volfa ze společnosti Citfin výsledek podnikových objednávek v Německu, které je pro ČR nejsilnějším obchodním partnerem. "Za stejný měsíc, tedy za únor, totiž meziměsíčně klesly (objednávky) o 2,2 procenta a po třech měsících se vrátily do červených čísel," uvedl.
"ČNB nedávno opět použila silný nástroj své měnové politiky, když přímo intervenovala ve prospěch koruny. Silnou domácí měnu nyní potřebujeme, aby alespoň částečně zamezila nárůstu cen. Vše má však dvě strany a nutno dodat, že silná koruna znesnadňuje pozici exportérů, ale podporuje dovoz. Koruna se pohybuje v blízkosti 24,40 EURCZK, což je hranice, která je pro domácí inflaci i pro ČNB zřejmě akceptovatelná," uvedl ve stanovisku, které má server newsbox.cz k dispozici.
"Už v datech za březen, tedy za první „válečný“ měsíc, uvidíme nejspíš výraznější změny v konstrukci zahraničního obchodu. Samotné saldo se možná až tak nezmění, ale mnohem zajímavější bude separátní vývoj a kondice vývozu a dovozu," dodal.
"Ačkoliv jsme v únoru zaznamenali meziroční nárůst exportu, je zřejmé, že české vývozce čekají nejisté časy. Únor byl posledním měsícem, ve kterém se ještě nepromítly dopady situace na Ukrajině. Jedním z už probíhajících dopadů války je nedostatek komponent a výrobních materiálů. Kvůli tomu se začínají české firmy potýkat s omezováním výroby. Uzavření ruského, ukrajinského a běloruského trhu je pro český export jako celek okrajové. Pro některé firmy ale tyto státy představovaly klíčové odbytiště," říká ve stanovisku zaslaném serveru newsbox.cz Radomil Doležal, generální ředitel agentury Czech Trade.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.
Legendární herečka Jiřina Bohdalová o víkendu oslavila své 94. narozeniny. Významné životní jubileum pojala stylově, v kruhu nejbližších přátel a rodiny. Soukromá oslava proběhla v sobotu večer v oblíbené pražské restauraci Zelená zahrada, ačkoliv o jejím konání se veřejnost dozvěděla až zpětně. Atmosféra večera se nesla v duchu přátelství, dobrého jídla, hudby a vzpomínek.
Když ve čtvrtek zemřel Jiří Bartoška, jeden člověk musel čekat, že se mu ozvou. Marek Eben totiž patří ke karlovarskému filmovému festivalu stejně neodmyslitelně. Populární moderátor prozradil, že Bartošku trápily i další zdravotní potíže, nejen ty, o kterých se dobře vědělo. Zesnulý herec si ale nikdy nestěžoval.
Začíná víkend, který by neměl přinést výraznou změnu počasí v Česku. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ráno hrozí přízemní mrazíky, přes den se oteplí pod hranici dvacítky.
Nepravomocně odsouzený starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný sice nefiguruje v celostátní politice, přesto je poměrně výraznou osobností vládní ODS. Stranu teď čeká nepříjemné rozhodování o pokračování členství Novotného. Ten naznačil, co bude hrát roli.
Opozice útočí na slovenského premiéra Roberta Fica, který byl jediným zástupcem členských zemí Evropské unie na páteční vojenské přehlídce v Moskvě u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války. Podle politických soupeřů se Fico dopustil zrady.