Španělsko zažívá největší přírodní katastrofu v nedávné historii. Počet obětí záplav ve Valencii a jejím okolí totiž razantně stoupá, potvrzeno už je jich nejméně 63. Informovala o tom Deutsche Welle (DW). Podle meteorologů místy spadlo přes 300 milimetrů srážek za pouhých pár hodin. K situaci v zemi už se poprvé vyjádřil i král Filip VI.
Zářijové povodně, které zasáhly Česko, mají další potvrzenou oběť. Sedmadvacetiletá žena, jejíž tělo bylo nalezeno na polské straně hranice, je podle výsledků DNA analýzy druhou obětí z Olomouckého kraje a celkově šestou obětí povodní. Informovala o tom česká policie prostřednictvím sociální sítě X.
Stále častější záplavy a sucha na celém světě jsou „varovným signálem“ toho, co může přijít v důsledku změny klimatu, protože vodní cyklus planety je stále méně předvídatelný. Uvedla to Světová meteorologická organizace (WMO).
Po povodních se v Česku stále pohřešuje osm osob, z toho šest v přímé souvislosti se záplavami. Pět lidí přišlo o život, uvedl dnes po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
V oblastech, kde v uplynulém týdnu úřadovala velká voda, proběhly volby v pořádku. Povodňová situace se ale silně podepsala na volební účasti, která oproti minulým krajským místy klesla místy o deset procent, jinde dokonce dvojnásobně.
Okolo deváté hodiny ranní už v Česku bylo pouze 32 míst, kde se vyskytoval některý ze stupňů povodňové aktivity. Jak ale nebezpečí postupně odchází, nastává čas likvidace následků. Kromě dobrovolníků se do ní zapojují i hasiči a armáda.
Ústřední krizový štáb ve čtvrtek jednal o obnově elektřiny a mobilního systému, zajištění vysoušečů, humanitární a fyzické pomoci nebo pomoci s organizací voleb v nejvíce postižených regionech.
Počet povodňových stavů v Česku se dále snížil na zhruba stovku. V úterý ráno jich bylo evidováno 160. Stupeň ohrožení přetrvával dnes ráno na 26 místech, zejména na jihočeských řekách, Dyji, Moravě a dolním toku Labe.
Meteorologové aktualizovali výstrahu a předpověď vývoje na zasažených tocích. Několik řek nadále očekává pokračování třetího stupně povodňové aktivity, většinou ale úseky zasažených toků klesají.
Vláda je připravena poskytnout dostatečné finanční prostředky na obnovu oblastí zasažených povodněmi. Po mimořádném jednání vlády to v pondělí oznámil premiér Petr Fiala.
Od čtvrteční 18. hodiny do dnešní 6. hodiny ranní řešili hasiči v Moravskoslezském kraji přes 2100 událostí. Na síti X dnes uvedli, že zachránili na sedm desítek osob. V ostravské části Přívoz probíhá evakuace poté, co se u soutoku řek Opavy a Odry se na pravém břehu Odry objevily dvě trhliny v hrázi, každá o délce přibližně 50 metrů, což vedlo k rozlití vody v Přívoze.
Meteorologové v nové výstraze upřesnili varování před povodňovými jevy a ponechali výstrahu před vydatným deštěm pro jihozápad Čech, hlavně Šumavu a Novohradské hory. Déšť na našem území ale postupně slábne a ustává, s výjimkou jihozápadní poloviny Čech.
Současné rozsáhlé záplavy si vyžádaly první oběť. V řece Krasovka na Bruntálsku utonul jeden člověk a policie nyní eviduje sedm pohřešovaných. Informaci dnes v Českém rozhlasu Radiožurnál (ČRo) potvrdil policejní prezident Martin Vondrášek. Dosud bylo známo, že jsou pohřešováni čtyři lidé.
Morava a Slezsko se již druhý den potýkají s rozsáhlými povodněmi, které způsobují problémy i v jižních a východních Čechách a na Vysočině. Řeky se vylévají od pátku kvůli vydatným dešťům. V sobotu vyhlásily Moravskoslezský a Olomoucký kraj stav nebezpečí. ČEZ a E.ON vyhlásily kalamitní stav v několika krajích. Několik stovek mobilních vysílačů je mimo provoz, což způsobuje problémy se signálem.
V Troubkách nad Bečvou rozhodla obec o evakuaci všech obyvatel kvůli extrémnímu ohrožení. Hladina Bečvy se dramaticky zvedla a voda má dorazit po půlnoci.
Pod náporem vody již nevydržely v oblasti Jeseníku první starší domy. Internetem se nyní šíří záběry ukazující zkázu.
Hasiči po celé České republice evidují tisíce výjezdů. Na jižní Moravě za posledních 24 hodin zasahovali u 930 případů, které zahrnovaly evakuace domů a nemocnice, stavbu protipovodňových hrází nebo odstraňování spadlých stromů. Na 87 místech je vyhlášen stav ohrožení, zatímco nižší povodňové stupně jsou evidovány na 118 místech.
V noci dále stoupaly hladiny řek, nejdramatičtější situace je v Moravskoslezském kraji a na severu Olomouckého kraje. Problémy způsobují rozvodněné řeky i na jihu Čech. Na Prachaticku přetekla v noci hráz vodní nádrže Husinec. Radnice v Českém Těšíně na Karvinsku nařídila evakuaci centra města a ulice Na Olšinách. Řeka Opava neustále stoupá a v Opavě byla již v sobotu vyhlášena evakuace sídliště Kateřinky.
Česko zasáhly o víkendu rozsáhlé povodně, které sužují zejména sever Moravy a Slezska. Kvůli zhoršené situaci došlo během soboty k vyhlášení stavu nebezpečí ve dvou krajích. Večer se sešel Ústřední krizový štáb. Projednal aktuální situaci na řekách, probíhající evakuace či nasazení armády.
Meteorologové v sobotu pozdě odpoledne podruhé během dne upravili výstrahu před projevy extrémního počasí v Česku. Nově varují před povodňovým ohrožením na Královédvorsku, v Bílovci, Novém Jičíně a Kopřivnici. Varování před deštěm a větrem zůstávají beze změny.
Extrémní srážky působí problémy také na Slovensku. Na Dunaji v Bratislavě se očekává třetí stupeň povodňové aktivity od nedělního rána, dnes se začnou stavět protipovodňové zábrany. Od neděle bude zakázán lodní provoz na řece. Informovala o tom agentura TASR.
Moravskoslezský kraj, kde hrozí extrémní povodně, vyhlásil v sobotu po poledni stav nebezpečí. Informoval o tom na facebooku. Kraj k tomu po svém dnešním jednání vyzvala Ústřední povodňová komise, ve které zasedají i členové vlády. Později odpoledne udělal ten samý krok také Olomoucký kraj.