Energetická společnost ČEZ se podílí na stavbě urychlovače částic nedaleko německého Darmstadtu. Po dokončení se projekt FAIR stane jedním z největších urychlovačů na světě, který bude sloužit potřebám 3000 vědců z více než 50 zemí. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Na stavbě se podílí firmy ze skupiny Elevion Group, která od vstupu společnosti ČEZ v roce 2017 téměř zdvojnásobila obrat.
Plán počítá s tunely o celkové délce 3,5 kilometru a osmi urychlovacími a skladovacími okruhy. Systém dokáže urychlit částice všech chemických prvků od vodíku až po uran a antiprotonů až téměř na rychlost světla a simulovat jejich náraz s jiným atomovým jádrem. Vědci věří, že toto zařízení s hlavní částí v podobě podzemního kruhového urychlovače s obvodem 1100 metrů vygeneruje svazky částic dosud nevídané intenzity a kvality.
Společnost Hermos, která spadá do skupiny Elevion, zodpovídá za dodávku, instalaci a zprovoznění automatizačních systémů pro budovy a procesy, hardwarová a softwarová řešení a také za instalaci rozvodných desek. Společnost Efficient Technical Solutions (ETS), která patří společně do konsorcia ARGE RLT FAIR, uzavřela s FAIR projektovou smlouvu v oblasti ventilační a klimatizační techniky. Obě společnosti působí pod hlavičkou společnosti ČEZ.
"Zákazníci firem ze skupiny Elevion dlouhodobě patří k významným hráčům v leteckém, automobilovém, potravinářském, zdravotnickém nebo technologickém průmyslu. Když ČEZ vstupoval do Elevion, jednoznačně chtěl posílit svou pozici na dynamickém německém trhu energetických služeb a úspor a proniknout i do dalších evropských zemí," řekl generální ředitel Elevion Group Jaroslav Macek.
Projekt FAIR vzniká na ploše přesahující 150.000 metrů čtverečních, vznikne zde celkem 25 budov. Společnost Hermos již zahájila práce na dodávkách, instalaci a zprovoznění automatizační techniky pro FAIR. Dodávku a instalaci vzduchotechnických systémů, zařízení pro odsávání kouře a odpadního vzduchu a klimatizační řešení má na starost ETS. Na instalaci čeká 95 decentralizovaných center, které obstarají provoz asi 520 ventilačních systémů. Nainstalováno bude také asi 4000 chladicích jednotek s cirkulací vzduchu a na 50 vzduchotechnických skříní s přesným řízením.
"Celkové nároky a požadavky na výkon a kvalitu techniky, kterou máme nainstalovat ve FAIR, jsou mimořádně vysoké. Právě z toho důvodu považujeme za čest, že se můžeme jako důležitý partner tohoto výzkumného projektu s mezinárodním renomé účastnit," řekl výkonný ředitel společnosti Hermos Harald Köhler.
Sektor ESCO (Energy Service Company) se zaměřuje na komplexní energetické potřeby společností, obcí a institucí a zabývá se dodávkou komodit, energetickými audity a poradenstvím, outsourcováním dodávek tepla, elektřiny a provozu elektrických zařízení u zákazníků. V ČEZ mají tyto služby na starost ČEZ ESCO pro český a slovenský trh a skupina Elevion Group pro vybrané evropské trhy.
Den matek je svátek, který se slaví jako poděkování a vyjádření úcty matkám za jejich lásku, péči a obětavost. Je to den, kdy se připomíná význam mateřství a role, kterou matky hrají v rodině i ve společnosti. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli, letos tedy na dnešek, 11. května.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.