Pojem inflace chápe správně 78 procent Čechů a téměř tři čtvrtiny lidí vědí, že s investováním se oproti spoření pojí větší výnosy i riziko. Vyplývá to z aktuálního průzkumu investiční platformy Portu vypracovaného s agenturou Ipsos. V porovnání s loňským podzimním šetřením investiční gramotnost Čechů sice stoupla, podle autorů průzkumu roste ale povědomí o světě investic pomalu.
Elektrošoky jsou podle psychiatrů z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze nejúčinnější léčbou pro pacienty s těžkými depresemi nebo schizofrenií, kterým nezabírají léky. Metoda ale stále čelí mýtům a předsudkům, třeba také kvůli zobrazení ve filmech jako je Přelet nad kukaččím hnízdem. Ročně na tamní psychiatrické klinice tuto léčbu podstupuje asi stovka lidí, celosvětově milion.
Po ruské invazi na Ukrajinu se Češi ještě víc přiklonili k demokratické Evropě a západní civilizaci. Průzkum expertů z Psychologického ústavu Akademie věd (AV) ČR a Masarykovy univerzity v Brně ukázal, že postoje respondentů k východní kultuře a civilizaci se nezhoršily, ještě víc ale ochladly dosavadní už tak převážně negativní postoje vůči Rusům v České republice, uvedli autoři studie v dnešní tiskové zprávě.
Dopadů rostoucí inflace na svoje finance se obává 95 procent lidí. Tři čtvrtiny Čechů za poslední rok změnily pod vlivem pandemie, inflace a zdražování energií svoje uvažování o financích či úsporách, více investovat však začala pouze pětina Čechů. Vyplývá to z průzkumu Generali Investments CEE, který se konal od 11. do 15. března mezi 1050 respondenty.
Lidé se po omezeních spojenými s pandemií koronaviru vracejí podle prodejců do společnosti. Roste zájem o kosmetické a další zkrášlovací služby, vyšší poptávka je po vlasové kosmetice. V porovnání s posledními dvěma lety v některých obchodech klesly prodeje barev na vlasy, naopak stoupl zájem o přípravky na konečnou úpravu účesů. Rostou i prodeje ozdob na nehty a barevných laků. Vyplývá to z ankety ČTK.
Do České republiky přijíždějí první lidé z Ukrajiny, kteří utíkají před válkou. Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra (SUZ) je propojuje s nabídkami ubytování zdarma. ČTK to řekl mluvčí správy Jan Piroch s tím, že jde zatím o jednotlivé případy.
Byty jsou velmi žádaná komodita. O to více v době, kdy inflace míří k 10 % a lidé vidí, že jim sahá na úspory. Těch je mezi Čechy nejvíce v historii – rekordních 731 miliard. Obava, aby jim inflace úspory zcela „nesežrala“, je vede k tomu, že investují. A kam investovat jinam než do koupi nemovitostí? Říká pro newsbox.cz Ondřej Šťastný, hlavní analytik Central Group.
Úspory na nečekané výdaje nebo pro případ zhoršení své ekonomické situace má 71 procent českých domácností, meziročně o dva procentní body méně. Výrazně více domácností má ale úspory vyšší než dříve. Vyplývá to z průzkumu, který pro správce pohledávek KRUK vypracovala agentura STEM/MARK loni v říjnu mezi 1000 respondentů.
Domácnosti v Česku si v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu. Průměrná čistá částka na osobu v roce 2020 dosáhla 220.100 korun. Proti roku 2019 se zvedla přibližně o 10.300 korun. Nejrychleji předloni rostl příjem lidem nad 65 let.
Jen zhruba čtvrtina Čechů věří, že se situace kolem šíření nemoci covid-19 v Česku v příštích měsících zlepší. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) z loňského listopadu a prosince. Češi jsou výrazně pesimističtější, než byli ještě třeba v červnu 2021.
Téměř polovina Čechů má doma finanční rezervu v hotovosti. Nejčastěji je to částka kolem 5000 korun, která je uložená v šuplíku. Vyplývá to z průzkumu, který agentura NMS Research uskutečnila v srpnu pro Raiffeisenbank mezi více než tisícem respondentů.
Německo se kvůli variantě koronaviru omikron chystá zavést omezení i pro očkované osoby. Od 28. prosince se k soukromým oslavám a setkáním bude moci scházet nejvýše deset vakcinovaných. Vyplývá to z návrhu závěrů jednání kancléře Olafa Scholze s premiéry německých spolkových zemí, kteří o vývoji pandemie nemoci covid-19 budou jednat v úterý.
Někdo se na vánoční tradice a setkávání s blízkými těší celý rok, jiný před Vánoci raději prchá do zahraničí. Cestovní kanceláře potvrzují zvýšený zájem o zájezdy a pobyty v termínu svátků. "Vánočním turistům", které oslovila ČTK, české svátky nechybí, naopak je mnozí vnímají jako stresující. Vánoční atmosféru jde podle nich vytvořit kdekoliv.
V Kladně dnes odpoledne spadl muž do výtahové šachty, při pádu z výšky sedmi až osmi metrů utrpěl vážné zranění. Z šachty ho vytáhli hasiči a předali záchranné službě, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová.
Očkování proti koronaviru odmítá 19 procent Čechů, přičemž 14 procent lidí je pevně rozhodnutých, že se očkovat nenechá. Šest procent lidí pak stále váhá, zda vakcinaci podstoupit. Pro povinné očkování by bylo 43 procent dotázaných, stejný podíl se ale vyslovil také proti. Mezi očkovanými je velký zájem o třetí posilující dávku. Vyplývá to z listopadového průzkumu agentury STEM.
Tajemství týkající se peněz má před partnerem nebo partnerkou 18 procent Čechů. Častěji jsou to muži než ženy, nejvíce ve věku 35 až 44 let se základním nebo středoškolským vzděláním a z menších obcí od 1000 do 1900 obyvatel. Vyplývá to z průzkumu, který agentura NMS Market Research uskutečnila pro Raiffeisenbank mezi více než tisícovkou respondentů.
Čtyři z pěti Čechů, kteří od začátku koronavirové epidemie loni na jaře rekonstruovali dům či byt, se zaměřili na úpravu jeho vnitřku. Cíl vytvořit pracovnu potřebnou pro práci z domova měla ale jen dvě procenta úprav. Vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK mezi 833 klienty Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS), kteří si vzali úvěr na rekonstrukci mezi loňským březnem a letošním květnem.
Lidé jsou v současné době na Zemi dominantní, podle vědců to ale není dlouhodobě udržitelný stav. Pomineme diskuze o tom, jestli se sami zničíme ještě dříve, než budeme schopni opustit Zemi, nebo jestli Zemi vydrancujeme tak, že bude neobyvatelná. Tak či tak se podle expertů jednou své dominance vzdáme. A naše místo zaujme jiný druh.
Víc než čtvrtina Češek a Čechů si od začátku epidemie finančně pohoršila. Největší propad zažívají lidé s nízkým příjmem. Celkem asi 45 procent domácností má vážný i menší problém s příjmem vyjít. Naopak desetina lidí je na tom lépe než před covidovou nákazou.
Zkracující se dny, sychravé počasí a výkyvy teplot mají vliv na psychiku, a tím i na naši imunitu. Obzvláště ohrožené jsou v tomto podzimním období děti. Jejich imunita s návratem do kolektivu po pandemií vynucené pauze dostává pořádně zabrat. Jak správně posílit obranyschopnost u dospělých i dětí v tomto krizovém období radí odborná konzultantka lékáren BENU, PharmDr. Ivana Lánová.
Na osobní asistenci mohou lidé s postižením či senioři v Praze čekat i víc než rok. Na službu existují pořadníky. Asistentek a asistentů je nedostatek. Příspěvky na péči od státu pak obvykle klientům na úhradu potřebné péče nestačí, zvládnou si zaplatit jen omezený počet hodin. ČTK to řekli členové vedení organizace Prosaz. Na nedostatek asistentů pro potřebné upozorňují i další organizace, které službu zajišťují.
Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války. Ve východní a střední Evropě se snížila pod hodnoty registrované po rozpadu Sovětského svazu. Vyplývá to ze studie zveřejněné ve vědeckém časopise International Journal of Epidemiology. Zkoumala průměrný věk, kterého se lidé mohou dožít ve 27 evropských zemích, v USA a v jihoamerickém Chile. Naděje dožití čili střední délka života vyjadřuje průměrný počet let, kterých se může dožít osoba daného věku.