OSN: Rusko organizovaně mučí civilisty. Situace je horší, než se myslelo

OSN, ilustrační fotografie.
OSN, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Libor Novák 1. listopadu 2024 9:31
Sdílej:

Organizací spojených národů podporovaní experti ve čtvrtek potvrdili, že mučení ukrajinských civilistů a válečných zajatců ruskými silami představuje zločin proti lidskosti. Podle šéfa nezávislé komise pro vyšetřování porušování lidských práv na Ukrajině, Nora Erika Mseho, panel již dříve označil rozšířené a systematické používání mučení za válečný zločin. Nyní ale došel k závěru, že jde o zločin s ještě širšími důsledky.

Mse během tiskové konference uvedl, že komise shromáždila důkazy o mučení ve všech oblastech Ukrajiny pod kontrolou Ruska i v ruských detenčních zařízeních.

Komise analyzovala celkem 41 různých detenčních center a zjistila, že násilné praktiky jsou běžné nejen v Rusku, ale také v Ruskem okupovaných oblastech Ukrajiny. Komise zároveň našla důkazy o organizované ruské struktuře, která mučení koordinovala.

Komise upozornila na opakované využívání sexuálního násilí jako formy mučení. Vrinda Goverová, členka komise, zmínila případy znásilňování, nucené nahoty a tělesných prohlídek. Ukrajinci zadržení v ruských zařízeních popisovali brutální „přijímací procedury“, které měly zastrašit, ponížit a zlomit vězně.

Podle Pabla de Greiffa, dalšího člena komise, má panel nyní důkazy, že mučení bylo nejen tolerováno, ale že k němu daly pokyn vysoce postavené ruské orgány, které mučení podporovaly či proti němu nepodnikly žádné kroky.

Na základě těchto důkazů komise potvrdila, že ruské úřady jednaly v souladu s koordinovanou státní politikou, jejímž cílem bylo mučit ukrajinské civilisty a zajatce. Tento přístup, jak zdůraznil Mse, činí z mučení nejen válečný zločin, ale i zločin proti lidskosti, což je obvinění s vážnými důsledky pro další mezinárodní vyšetřování.

Tato zpráva posiluje vyšetřování Mezinárodního trestního soudu (ICC), který rovněž sleduje možné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti na Ukrajině. Komise OSN by mohla být požádána o předložení důkazů, což by mohlo podpořit budoucí soudní řízení.

Témata:
Stalo se