Prezident Joe Biden omilostnil svého syna Huntera Bidena, čímž ukončil právní ságu, která se táhla šest let a vzbuzovala kontroverze na politické scéně. Uvedl to server CNN.
Tato prezidentská milost znamená, že Hunter Biden nebude odsouzen za své zločiny a nebude mu hrozit vězení, což původně mohlo nastat. Soudci, kteří měli vynést rozsudky v případech týkajících se držení zbraně a daňových úniků, nyní pravděpodobně zruší plánovaná slyšení, která byla naplánována na 12. a 16. prosince.
Omilostnění se nevztahuje jen na stávající obvinění, ale také na všechny možné federální zločiny, kterých se mohl Hunter Biden dopustit mezi 1. lednem 2014 a 1. prosincem 2024. Toto období zahrnuje Hunterovo působení ve vedení ukrajinské energetické společnosti Burisma i jeho další aktivity v zahraničí, včetně obchodů v Číně.
Hunter Biden čelil ostré kritice kvůli svým zahraničním obchodním vztahům, což bylo opakovaně zdůrazňováno bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, který tvrdil, že Hunter by měl být stíhán za své aktivity na Ukrajině i jinde.
Hunterovi právníci oficiálně informovali soudce o omilostnění a uvedli, že Hunter tuto milost přijal. V soudních dokumentech zdůraznili, že omilostnění vyžaduje zrušení všech obvinění s konečnou platností a ukončení budoucích soudních řízení.
Prezident Biden své rozhodnutí vysvětlil tvrzením, že jeho syn byl „selektivně a nespravedlivě stíhán“ kvůli politickým motivacím. Tvrdil, že obvinění byla výsledkem tlaku jeho politických odpůrců, kteří usilovali o jeho oslabení v prezidentských volbách.
Biden zdůraznil, že celý případ byl ovlivněn „surovou politikou“, která vedla k „nespravedlnosti“. Rovněž apeloval na veřejnost, aby pochopila, proč otec a prezident musel učinit toto rozhodnutí.
Hunter Biden byl v červnu odsouzen za nezákonné držení střelné zbraně jako uživatel drog. V září přiznal vinu v devíti případech daňových úniků, které zahrnovaly nezaplacení daní ve výši 1,4 milionu dolarů.
Případy se točily kolem jeho letitého boje se závislostí na drogách a alkoholu. Hunter veřejně přiznal své chyby a označil je za „temné dny“ svého života. V prohlášení po omilostnění uvedl, že si této milosti váží a zavazuje se pomáhat ostatním, kteří stále trpí závislostí.
Prezident Biden poukázal na to, že podobné zločiny související s držením zbraní jsou často řešeny spíše civilně než trestně, pokud nejsou spojené s násilím. Také uvedl, že lidé, kteří uhradí své daňové nedoplatky, jako to udělal Hunter, nejsou obvykle trestně stíháni.
Rozhodnutí omilostnit syna přichází v době, kdy se Biden připravuje na nové volební období a čelí zesílenému tlaku republikánů. Někteří kritici, včetně expertů na prezidentské milosti, tvrdí, že tento krok je zneužitím prezidentské pravomoci. Jiní však poukazují na to, že podobné případy v minulosti zahrnovaly i prezidenty jako Bill Clinton nebo Donald Trump, kteří rovněž využili svých pravomocí k ochraně svých blízkých.
Hunter Biden nyní plánuje využít svou zkušenost k tomu, aby pomohl ostatním, kteří bojují se závislostí, a slíbil, že tuto šanci nikdy nebude brát jako samozřejmost.
Situace v Jižní Koreji je nadále mimořádně chaotická a zároveň ukazuje sílu tamní demokracie. Po bouřlivé noci, kdy prezident Jun Sok-jol vyhlásil a následně zrušil stanné právo, dochází podle BBC k dalším významným politickým událostem.
Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.
Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol dnes v mimořádném televizním projevu oznámil zavedení stanného práva. Toto opatření je podle něj nezbytné k ochraně země před hrozbou ze strany komunistických sil Severní Koreje a k odstranění „proti-státních elementů“.
Návrat princezny Kate k povinnostem člena britské královské rodiny pokračuje, jenže zdraví momentálně neslouží jinému z nejvýše postavených členů monarchie. Dnes se přitom na Ostrovech očekává příjezd katarského emíra.
Bývalý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se v nedávném rozhovoru vyjádřil k aktuálnímu konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, přičemž zdůraznil, že by bylo přijatelné, kdyby Ukrajina dočasně přenechala části svého území Rusku jako součást snahy o ukončení války.
Nedávné útoky na podmořské komunikační kabely v Evropě představují podle NATO "nejzávažnější hrozbu" pro západní infrastrukturu. Podle Jamese Appathuraie, úřadujícího asistenta generálního tajemníka NATO pro inovace a hybridní a kybernetické hrozby, jde o součást rozsáhlé kampaně hybridního a kybernetického rušení ze strany Ruska, které postupně nabývá na intenzitě.