bydlení

Ekonomika
bydlení, ilustrační fotografie

Hypotéky čeká zpřísnění zákonnou formou, nedostanou je až desítky procent žadatelů

Ekonomika
bydlení

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypoteční úvěry za 32,6 miliardy

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypoteční úvěry za 32,6 miliardy Kč, což je proti prosinci více než čtvrtinový pokles. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu. Meziměsíční propad téměř o 12 miliard Kč jde podle asociace výrazně nad rámec běžného lednového zpomalení.

Domácí
bydlení

Na 82 procent Čechů předpokládá, že se jim stoupnou náklady na domácnost

Na 82 procent Čechů předpokládá, že se jim v letošním roce stoupnou náklady na domácnost. Více než polovina ale nepočítá s růstem svých příjmů. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila agentura STEM/MARK pro společnost Home Credit na přelomu listopadu a prosince mezi 510 respondentů.

Ekonomika
bydlení, ilustrační fotografie

Průměrná úroková sazba hypoték v říjnu stoupla na 2,54 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v říjnu stoupla na 2,54 procenta ze zářijových 2,43 procenta. Sazba vzrostla poosmé v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Zájem o hypotéky nepolevuje, v říjnu banky sjednaly 10.065 hypotečních úvěrů za 32,07 miliardy korun.

Domácí
Bydlení, ilustrační fotografie.

Češi během pandemie rekonstruovali hlavně uvnitř, nároky na bydlení nemění

Čtyři z pěti Čechů, kteří od začátku koronavirové epidemie loni na jaře rekonstruovali dům či byt, se zaměřili na úpravu jeho vnitřku. Cíl vytvořit pracovnu potřebnou pro práci z domova měla ale jen dvě procenta úprav. Vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK mezi 833 klienty Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS), kteří si vzali úvěr na rekonstrukci mezi loňským březnem a letošním květnem.

Ekonomika
Komentář
Bydlení, ilustrační fotografie

Co po sobě zanechá končící vláda: Bude bydlení luxusem pro skupinu nejbohatších?

Komentář - Drahé a stále víc nedostupné bydlení zadělává v Česku na vážné problémy. Řešení je i přes nějaké vládní aktivity spíše v nedohlednu. Politici se s vysvětlováním reálných kroků, které by napomohly zmírnit rostoucí napětí s pořizováním si bydlení, nijak nepředháněni. Viditelnou a vše objímací aktivitou je zatím jen zvyšování sociálních dávek, důchodů a dotací. Otázka proto je, nezaděláváme si zbytečně na budoucí opravdu vážné komplikace?

Domácí
Ilustrační foto

Kromě zdražování pohonných hmot a bydlení rostou i ceny potravin

Na téměř pětiprocentní inflaci se v září kromě zdražování pohonných hmot a bydlení podílel nárůst cen potravin. Meziročně stouply především ceny některých druhů zeleniny, mléka či olejů. Naopak levnější bylo vepřové maso nebo jablka.

Domácí
bydlení

Covidová epidemie prohloubila v Česku nerovnosti a dopadla hlavně na ženy a bydlení

Covidová epidemie prohloubila v Česku nerovnosti a dopadla hlavně na ženy. Bydlení je nedostupné a problém se zhoršuje. Vládě se nedaří plnit cíle v ochraně klimatu či závazky v rozvojové pomoci. Uvádí to výroční zpráva české koalice Social Watch (SW). Na tiskové konferenci dokument představili jeho autoři. Podle zprávy politici prosazují spíš zájmy firem, v epidemii navíc selhávali.

Ekonomika
byty

Co s prázdnými byty bohatých? Zdanění údajně nic nevyřeší

Politikům v různých částech světa se nedaří zvládnout krizi na trhu s dostupným bydlením. V některých světových velkoměstech se tak zaměřili na taktiku, kterou je zdanění prázdných bytů a domů bohatých. Ne všichni jsou však přesvědčeni, že to pomůže. Podle ekonomů jsou tyto poplatky jsou do značné míry politickým divadlem a politici musí začít řešit jiné faktory, jako nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou, píše agentura Bloomberg.

Ekonomika
bydlení

Kvůli pandemii přišla letos každá domácnost průměrně o 17.000 korun

Kvůli pandemii covid-19 přišla každá domácnost v Česku v letošním roce v průměru o 17.000 Kč. Od ledna do konce srpna se pandemie finančně dotkla tří pětin populace, kterým buď omezila příjmy, nebo vytvořila dodatečné náklady.

Ekonomika
bydlení

Škody v nájemním bytě. Co říká zákon a kdo je zaplatí?

Mezi nejčastější a nejzásadnější obavy pronajímatele patří strach ze škody způsobené nájemcem v bytě. Na druhou stranu za újmu vzniklou nájemci může v některých případech nést odpovědnost i pronajímatel. Kdy tedy v souvislosti s nájmem bytu vzniká pronajímateli či nájemci právo na kompenzaci? A co v tomto ohledu říká zákon a co si lze upravit v nájemní smlouvě?

Ekonomika
bydlení, ilustrační fotografie

Co byste měli vědět o vyúčtování služeb v bytovém domě

Rozsah poskytovaných služeb a jejich dodavatelé se v jednotlivých bytových domech liší. Například v panelových domech se lze nejčastěji setkat s dálkovým vytápěním, naproti tomu v činžovních domech mívají lidé vlastní plynové kotle. Ať už služby zajišťuje kdokoliv, měl by je vyúčtovat podle skutečné spotřeby a vzniklých nákladů, ledaže by se platily paušálně. Jak a u koho můžete rozporovat vyúčtování, pokud s ním nejste spokojeni?

Ekonomika
bydlení, ilustrační fotografie

Výpověď z nájmu bytu? Bránit se můžete žalobou u soudu

K výpovědi nájemce z nájmu bytu již řadu let není potřeba přivolení soudu. Ovšem nájemce má možnost poté, co obdrží od pronajímatele výpověď, požádat soud o přezkum její oprávněnosti. Případně může namítnout její neplatnost. Jak by měly takové žaloby vypadat, jaký je mezi nimi rozdíl a dokdy je musíte podat? A za jakých okolností můžete se svou žalobou uspět, a bydlet tak nadále v nájemním bytě?

Ekonomika
Zdanění druhých bytů je důležitým tématem poslední doby

Zdanění druhých bytů: Lék na přehřátý nemovitostní trh, nebo nesmysl?

Někteří odborníci přišli s nápadem zdanění tzv. druhých bytů. Jde o byty, které občané drží buď za účelem investice nebo pro účely své rekreace například jako chatu. Při nedostatku bytů, zvyšujících se cenám bytů a nedostupnosti hypoték se snaží zákonodárci najít způsob, jak zajistit dostatek bytů a srazit cenu z astronomických částek na částky tržně přiměřené.

Ekonomika
bydlení

Jak se bránit, když vás obtěžují krátkodobé pronájmy v sousedství

Krátkodobé pronájmy bytů zajišťují jejich majitelům příjem a jsou oblíbenou alternativou k hotelům mezi turisty i těmi, kteří jezdí na pracovní či služební cesty. Pomine-li se zcela skutečnost, že podle některých názorů samotná existence krátkodobých pronájmů vede ke zdražování nájmů za účelem trvalého bydlení, mnohdy představují i problém pro ostatní obyvatele domu. Například kvůli zvýšenému hluku bavících se turistů. Jak se lze v takovém případě bránit?

Ekonomika
Komentář
Lidé si na hypotéce půjčují o milion více než před třemi lety. Přesto leckomu hypotéka nestačí

Lidé si na hypotéce půjčují o milion více než před třemi lety. Přesto leckomu hypotéka nestačí

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Lidé v Česku si berou na hypotéce stále více a více peněz. Růst objemu průměrné hypotéky je v posledních měsících dramatický i kvůli nebývalému růstu cen stavebních materiálů. Letos v červnu za výše průměrné hypotéky činila 3 161 080 korun. To je o více než milion korun více, než kolik činila výše průměrné hypotéky ještě v červnu 2018.

Ekonomika
bydlení, ilustrační fotografie

Vlastní bydlení stojí 130 platů, Češi si na něj musí vzít hypotéku

Podle aktuální analýzy Modré pyramidy našetří Češi na vlastní bydlení z průměrného platu za 56 let. Ceny nemovitostí navíc rostou rychleji než příjmy, doba spoření na byt se tak bude dále prodlužovat. Řešením je pro většinu Čechů hypotéka, se kterou mohou mít vlastní bydlení v průměru za 13 ročních platů. Její průměrná splátka pak dosáhne 17,5 tisíce korun.