Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich čisté příjmy. V průměru se zvýšily o 10,4 procenta. Průměrná domácnost loni na jaře utratila měsíčně za bydlení 6820 korun, tedy asi 15 procent své čisté částky. Zatímco lidé ve vlastním domě či bytě vydali asi 12 procent čistého příjmu, lidé v nájmu 28 procent.
Příjemců příspěvku na bydlení loni přibylo. V prosinci úřady práce vyplatily 228.000 těchto dávek, meziročně o 48 procent víc. Průměrná domácnost dostala 4777 korun. Stát minulý rok na příspěvky vydal celkem 8,56 miliardy korun, což je téměř o dvě miliardy víc než předloni. Vyplývá to ze zpráv o vyplácení dávek a z údajů, které dnes na svém webu zveřejnilo ministerstvo práce.
Do konce příštího roku by vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) měla schválit návrh zákona o podpoře bydlení, který by pomohl nejen lidem v bytové nouzi, ale i těm, kteří jsou ohroženi rostoucími cenami bydlení. Fiala to uvedl při dnešní návštěvě ministerstva pro místní rozvoj, kde hodnotil první rok působení ministra Ivana Bartoše (Piráti). "Bydlení nemůže být nedostatkovým zbožím," konstatoval.
Všechny novostavby v Evropské unii budou od roku 2030 povinně bezemisní, nové úřední budovy tuto podmínku musejí splnit už o dva roky dříve. Všechny nové domy budou také od konce roku 2029 muset umožňovat instalaci solárních panelů, což se nových nerezidenčních budov týká už od konce roku 2026.
Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na zlepšení kvality a dostupnosti sociálního bydlení. Z financí v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který spravuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), je možné pořízení bytů, bytových domů i nebytových prostor a jejich úpravy pro potřeby sociálního bydlení. MMR to dnes uvedlo v tiskové zprávě.
Takzvané normativní náklady, které představují strop pro výpočet dávek na bydlení, by se mohly od října kvůli zdražování energií zvednout o 2000 až 4500 korun. Podle počtu členů domácnosti a velikosti bydliště by mohly růst o 11 až 68 procent. Nejvíc by se měly zvýšit samotným lidem či dvojicím v nájmu.
Stavba rodinného domu se za poslední rok Čechům prodloužila a zdražila, některým o více než polovinu. Za dřevostavby se podle průzkumu společnosti RD Rýmařov většina lidí připlatila o více než 20 procent, stavitel rodinných domů společnosti Ekonomické stavby uvedl, že od loňského ledna do letošního května zvýšil ceny domů o 12,5 procenta. Vyplývá to ze zjištění ČTK.
Zhruba 30 procent příjemců má nyní krácený příspěvek na bydlení. Normativní náklady neboli strop pro výpočet dávky je pro ně totiž nízký. I s podporou od státu tak mají nadměrné výdaje na byt. Do stanovených normativů se vejde a plný příspěvek dostává 70 procent lidí.
O valorizaci příspěvků na bydlení kvůli růstu cen energií bude vláda rozhodovat v druhé polovině září. Nové částky pro výpočet dávky neboli státem stanovené normativní náklady by měly platit pak od října, podpora by se podle nich vyplácela ale zpětně od července.
Vláda se chystá ve středu jednat o úpravě příspěvků na bydlení kvůli zdražování. Ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad (ERÚ) by jí měly podle programu zasedání předložit odhady průměrného zvýšení nákladů na energie za poslední letošní čtvrtletí a také na příští rok. Odhadovaný nárůst cen by se měl promítnout do takzvaných normativních nákladů pro výpočet výše dávek.
Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červenci vzrostla na 5,4 procenta z červnových pěti procent. Průměrná sazba je tak nejvyšší od poloviny roku 2010. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 11,9 miliardy korun, což je proti červnu pokles o více než třetinu. Meziroční propad zrychlil na 73 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Pořízení vlastního bytu o ploše 70 metrů čtverečních vyšlo občana ČR loni na 13,3 průměrného hrubého ročního platu. Po nárůstu o 1,1 průměrného platu od roku 2020 se tak Česko řadí na pozici země s nejméně dostupným vlastním bydlením v Evropě. Předposlední je Slovensko, kde na koupi takového bytu občané vynaloží 12,8 průměrného hrubého ročního platu, vyplývá z výsledků studie Deloitte Property Index 2022, kterou má ČTK k dispozici.
Převážná většina lidí v Česku žije v bytech. Z výsledků loňského sčítání, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), vyplývá, že jejich počet přesáhl stejně jako o deset let dříve přes 10,1 milionu. Téměř 190.000 obyvatel žilo v ubytovacích zařízeních a stoupl počet osob mimo byty a zařízení, například v chatách, na téměř 230.000. Lidí bez domova bylo 3700, ale sčítání je nedokáže přesně zaznamenat. Armáda spásy ČTK sdělila, že odhaduje celkový počet bezdomovců v ČR na 50.000 až 70.000.
Průměrná úroková sazba hypoték počátkem července činila 6,24 procenta a za poslední měsíc stoupla o 0,53 procentního bodu. Tempo růstu zrychlilo. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Ten je od jara zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
Pravidla u příspěvku na bydlení budou od července jednodušší. Úpravy nastanou také v čerpání rodičovského příspěvku a v pravidlech vyplácení dávky mimořádné okamžité pomoci. Změny přinese vládní novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Předloha ještě musí vyjít ve sbírce zákonů. Zeman ji stvrdil ve stejný den, jako ji schválil Senát.
Příjemci příspěvku na bydlení pravděpodobně budou dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku, nikoliv už každého čtvrt roku. Dávku by měly úřady přiznávat na dobu neurčitou a lidé o ni nebudou muset žádat každý rok znovu. Nutný nebude ani podrobný rozpis jednotlivých položek nákladů na služby související s bydlením. Senátu to dnes doporučil schválit jeho sociální výbor.
Zákon o dostupném bydlení by mohl být podle podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) přijat do dvou let. Na jeho základních principech panuje shoda s kraji, obcemi i neziskovými organizacemi, řekl dnes ministr novinářům před debatou se zástupci veřejné správy a neziskového sektoru. Iniciativa Za bydlení jim předala svůj koncept návrhu zákona, který je v mnohém v souladu s ministerskými plány.
Náklady na stavbu rodinného domu meziročně vzrostly téměř o pětinu. U menšího rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu se cena stavby za rok zvýšila o více než 873.000 korun. Vyplývá to z analýzy firmy ÚRS CZ, která se zabývá sledováním stavebních zakázek či tvorbou rozpočtů pro stavby.
Teze a parametry nového zákona o podpoře bydlení by politici koalice mohli dostat a projednat v červnu či červenci. Na konferenci o bydlení to dnes řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Jeho úřad pak s ministerstvem práce podle výsledné koaliční shody normu dopracují. Podle legislativního plánu by kabinet měl hotový návrh zákona o podpoře bydlení dostat v posledním čtvrtletí příštího roku, nová pravidla by pak měla začít platit od roku 2025.
Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 17,5 miliardy Kč, což je proti březnu pokles o 40 procent. Meziroční propad překonal 60 procent. Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v dubnu vzrostla z březnových 4,15 procenta na dubnových 4,4 procenta.
Ministerstvo pro místní rozvoj s ministerstvem práce začaly připravovat nový zákon o podpoře bydlení. Základ by měl být hotový do konce roku. Norma se zaměří na zvýšení dostupnosti bydlení, rozšíření nájemního bydlení i na pomoc v bytové nouzi. ČTK to řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Podle legislativního plánu by vláda měla výslednou normu dostat v posledním čtvrtletí příštího roku.
Dubnové zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték dále sníží šance klientů na jejich získání. Nedosáhnou na ně až desítky procent žadatelů, shodli se analytici oslovení dnes ČTK. Přispěje k tomu podle nich i další zvýšení úrokových sazeb. Česká národní banka (ČNB) od dubna zpřísní limity úvěrových ukazatelů pro poskytování hypoték.