Expert OSN: Pracovní programy pro Ujgury mohou vést až k otroctví

OSN
OSN, foto: Pixabay
ČTK 17. srpna 2022 12:09
Sdílej:

Pracovní a rekvalifikační programy, do kterých jsou v Číně zařazování příslušníci etnické menšiny Ujgurů, mohou vést až k modernímu otroctví a nuceným pracím. Ve své zprávě to napsal zvláštní zpravodaj OSN pro moderní formy otroctví Tomoja Obokata.

Uvedené programy sice podle něj mohou zlepšit postavení Ujgurů na trhu práce, vykazují ale nadměrnou kontrolou účastníků, používání fyzického násilí či zacházení narušující lidskou důstojnost. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Mnoho prvků nasvědčuje tomu, že Ujgurové v programech musejí vykonávat nucenou práci, tvrdí expert. Ačkoliv samotné programy mohou vést k lepšímu pracovnímu uplatnění a k růstu příjmů příslušníků této menšiny, tak podmínky, ve kterých se uskutečňují, mohou představovat až zotročení, což je zločin proti lidskosti, uvedl expert OSN.

Obokata zmiňuje nadměrnou kontrolu členů programu, omezování jejich svobody pohybu, výhrůžky, fyzické a sexuální násilí či zacházení v rozporu s lidskou důstojností, kterým Ujguři v programech čelí. Obokata rovněž vyzval k další a podrobnější analýze podmínek, kterým členové muslimské menšiny čelí.

Obokata je expert OSN na moderní otroctví. Podmínky pracovních a rekvalifikačních programů pro Ujgury v čínské oblasti Sin-ťiang analyzoval na základě zpráv organizací na ochranu lidských práv a univerzit, vládních dokumentů a svědectví účastníků. Ve své zprávě hodnotil rekvalifikační a pracovní centra, ve kterých úřady drží Ujgury, a také program na snížení chudoby v oblasti, který počítá s přesunem málo kvalifikované pracovní síly do jiných čínských oblastí.

Čínskou správu oblasti Sin-ťiang a přístup úřadů k menšině Ujgurů dlouhodobě kritizují západní vlády a organizace na ochranu lidských práv. Například Spojené státy a některé další země počínání Pekingu označily za genocidu. Často kritizované jsou právě pracovní tábory, kde se podle čínských úřadů provádí rekvalifikace a zvyšování pracovních dovedností Ujgurů.

V květnu oblast Sin-ťiang navštívila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová, která Čínu vyzvala, aby se vyvarovala v zacházení s Ujgury despotickým opatřením. Podle britských médiích neměla Bacheletová možnost mluvit se zadržovanými Ujgury ani jejich příbuznými.

Zvláštní zpravodajové jsou nezávislými odborníky, které do funkce dosazuje Rada OSN pro lidská práva. Jejich zprávy ale automaticky nevyjadřují oficiální postoj orgánu.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Milan Peroutka

Milan Peroutka v letošním Survivoru? Odpověď je na světě

První jména se po Novém roce objevila ve spojení s možnou účastí v další řadě dobrodružné reality show Survivor. Figurovalo tam i jméno Milana Peroutky. Populární zpěvák vysvětlil, jak to s jeho případným odjezdem je. 

Zahraničí
Ruský diktátor Vladimir Putin a slovenský premiér Robert Fico

Nejdřív Putin, teď Zelenskyj. Fico zve ukrajinského prezidenta na Slovensko

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) v otevřeném dopise vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k jednání ohledně tranzitu plynu přes Ukrajinu na Slovensko. Podle Fica by jednání mělo proběhnout na Slovensku. 

České celebrity
Jaromír Soukup

Krátká historie vztahu Jaromíra Soukupa s Plastic Queen. S rozchody se nešetřilo

Jaromír Soukup se vyrovnává s rozchodem, který mu oznámila jeho poslední partnerka Eva Feuereislová alias Plastic Queen. Poslední kapkou měla být jistá konverzace mezi Soukupem a tajemnou ženou ze Slovenska. Z toho je ale zřejmé, že podnikatel se dopustil nějakých přešlapů už předtím. 

Počasí
Deštivé počasí

Počasí na Zemi: Proč se vlivem klimatické krize rapidně mění? Za vším stojí voda

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů.